Bez přítomnosti partnera jsem nešťastná. Co s tím?

  1 752 views
  - Reklama -

  Mam bajecneho partnera, pilota. Leta na soukromych letech, z cehoz plyne, ze neni temer nic mozne naplanovat, vse se podrizuje jeho praci. Jsme spolu rok a zijeme od sebe 150 km, takze nas spolecny cas take neni lehce planovatelny. Jsem presvedcena, ze jsem nasla zivotni lasku, ale bohuzel mne je neustale smutno, tezko se mi planuje volny cas a celkove na sobe citim neskutecne vykyvy nalad a emoci. Kdyz jsme spolu, je vse perfektni, ale bez nej jsem smutna, casto placu a citim, ze nejsem stastna. Spolecne bydleni by pomohlo, ale na druhou stranu, pokud by pritel odletel, budu opet sama. Jak v mé situaci najit stesti?

  Děkuji za dotaz i důvěru, s jakou mi píšete.

  Směšujete dva problémy dohromady. Jedním je časový plán partnera, který je náročný. Vy ho lakujete načerno, já Vám ukážu jiný pohled: Čím méně s partnerem jste, tím více si pak společného času vážíte, tím méně společný čas kontaminujete zbytečnými problémy, neboť na ně není čas, tím více se můžete soustředit na budování vztahu a jste šťastní. Takže za mě je to naopak v pořádku a ku prospěchu Vašeho vztahu.

  (Nezaznamenal jsem, že byste rozporovala práci svého partnera, chtěla, aby odešel, což jen kvituji, protože pokud ho práce baví a naplňuje, je to důležité. Proto vyjděte z toho, že tuto práci prostě musí dělat. Spekulace odstraníme.)

  Druhým problémem, který řešíte a nemá ŽÁDNOU souvislost s partnerem a vztahem, jste Vy. Vaše vlastní štěstí. Nejste schopna být šťastná bez partnera. Všechno své štěstí spojujete s přítomností partnera, což je nesmírně nebezpečné. Kdyby to byl mizera, zneužije situace, zmanipuluje Vás a učiní Vás na něm totálně závislou, podřízenou, sebepoškozující. Přečtěte si mou knihu Protože. Dostane Vás do obrazu.

  Štěstí není něco, co přichází zvenčí. Štěstí vychází zevnitř člověka. Musíte se řídit svými pocity a najít to, co Vás naplňuje jako osobu. Bez ohledu na partnera. Můžete mezitím, co pracuje, něco společného zařizovat. Třeba právě to společné bydlení. Nebo se můžete o sebe starat. Budovat další vztahy (rodinné, přátelské, kolegiální). Prostě dělat vše, co Vám dělá dobře. O to šťastněji se budete na partnera těšit, ale ne s výhledem, že on Vám dodá šťastný život – protože ten si musíte dodat sama.

  Možná se Vám to nebude číst dobře, ale vždy se může stát, že tento vztah skončí. Co by bylo pak? Ztratila byste důvod žít? Bohužel Vy se upínáte POUZE na partnera a pro něj to časem může být skličující a otravné. Dám Vám příklad:

  Představte si rybáře, který jde každé ráno chytat ryby. Jeho soused to neumí a má hlad. Rybář mu tedy ochotně ryby nachytá, aby soused měl co jíst. Soused se nají. Další den ráno čeká, zdali mu rybář opět nějakou rybu přinese. Je na něm závislý.

  Moje doporučení je: Naučte se „ryby chytat“. Objevit důvody pro štěstí. Věřte mi, že štěstí člověka není vázané na Vašeho partnera. Znám totiž mnoho lidí, kteří s Vaším partnerem nechodí ani nežijí, a přesto jsou šťastní. Dokonce jsou šťastní i o samotě. Nečekají, že jim někdo štěstí přinese. Zjistili, že jsou schopni si štěstí vyrobit. Třeba tím, že si začnou něčeho vážit. Nebo že začnou být za něco vděční. Nebo že se na něco krásného těší.

  To všechno zvládnete i Vy. Copak se netěšíte na partnera? Nebo mi chcete říct, že když se těšíte, jste smutná? Copak si nevážíte maličkostí? Nebo mi chcete říct, že když si je uvědomujete, jste nešťastná? Copak nejste za něco v životě vděčná, třeba za tohoto partnera? Nebo mi chcete říct, že jste za něj tak vděčná, až jste z toho nešťastná?

  Štěstí je stav mysli, úhel pohledu. Prospěl by Vám magazín FC, především vydání o optimismu, nebo o způsobu myšlení, který vytváří štěstí.

  Nebojím se, že to nezvládnete. Mimochodem, partner se na Vás bude těšit o to víc. A nebude se cítit provinile, kdykoli Vás opouští. Naopak bude rád, že Vás zanechává v nejlepším možném módu – vděčnou, spokojenou a natěšenou na další setkání.

  Váš Petr