Co si počít s egoistou?

  3 833 views
  - Reklama -

  Petře, v jednom videu jste mluvil o mužském egu. Že muž nerad přiznává chybu. Já mám otázku – jak jako žena mám mužské ego uchopit? Jinak moc děkuji za Vaše slova a úhel pohledu na životní situace, který sdílíte. Jste mi vzorem.

  Děkuji za kompliment, otázku i důvěru, s jakou mi píšete.

  V knize Cítit rozumem, myslet srdcem vysvětluji rozdíl mezi egem a láskou. V kostce: Ego = já, Láska = my.

  Ego je sobectví, u muže nemusí být vysloveně negativní, ale může mít dokonce partnerský prospěch. Například: Ego muže nutí, aby byl na sebe hrdý, aby byl ten jediný a nejlepší, což se může promítnout i do jeho snahy být jediný a nejlepší před ženou, respektive dobře se postarat o rodinu, vztah. Ego je taková vnitřní soutěž v hlavě. Pokud však v hlavě vítězí přemíra ega, stává se muž soupeřem i ženy, má potřebu vždy vyhrát, vždy mít poslední slovo, a to ukazuje na slabý rozum – ve vztahu totiž nikdy nesmějí stát lidé proti sobě. Takové ego vede k záhubě vztahu a ego muže pak dvojnásob trpí.

  Ve videu jsem mluvil o tomto typu ega – slabého rozumu. Muž, který nerad přiznává chybu, se nerozvíjí. Kdo totiž nepřizná chybu, ten není schopen ji odstranit a stejné činy (chyby) pak vedou ke stejným výsledkům. V knize Cítit rozumem, myslet srdcem tomu říkám karmický zákon kruhu. Nepochopit jej znamená zachovat si slabý rozum (silné ego).

  S mužským egem nemusíte nijak pracovat. Stane-li se Vám odporným, začnete být k tomuto muži rezervovaná, odtažitá, až odejdete. Muže-egoistu nemůžete změnit, protože nelze změnit člověka, který ve svém jednání nevidí chybu. O zkušenost se mu postará sám život, respektive karma. Zkrátka: Bude tak dlouho přicházet o své okolí (nejen o Vás, i další přátele, k nimž se chová egoisticky), až si uvědomí příčinnou souvislost mezi svým jednáním a výsledkem.

  Pak se rozum začne probouzet a zocelovat. Oslabí se ego (Já) a posílí se láska (My). Láska je svým způsobem posun od Já k My.

  Moje doporučení tedy zní: Hlavně nesnažit se měnit. Hlavně nehledat chybu v sobě. Hlavně se netrápit tím, když je muž v opozici a potřebuje vyhrát. On nepoškozuje Vás, ale předně sebe. Každý muž se takhle učí (viz kniha Dvanáct srdcí), někomu to trvá kratší dobu, jinému delší a existují muži, kteří se to nenaučí za celý život. Ale to je jejich problém, jejich karma.

  Udržujte si nadhled. Přijímejte takového muže jako dítě. Nebojuje s Vámi, ale se sebou – se svým nepochopením lásky, vztahu, partnerství, a doplácí na to. Když necháme mléko na vedru, zkysne. A není to vina mléka. Egoista tohle dlouho nechápe. Viní mléko. Potřebuje sám vyzrát, aby pochopil, že 1 + 1 = 2.

  Držím palce.

  Váš Petr