Jak ho přesvědčit, že zvládneme miminko i dluh?

  723 views
  - Reklama -

  „Jsme s přítelem skoro rok, ale už od začátku je nám oběma jasné, že k sobě patříme a že nikoho jiného nechceme. Od prvního držení se za ruku uběhlo deset dní, a už jsme se spolu stěhovali, relativně brzy přišly pak i řeči o miminku. Máme práci, byt, rodiny poblíž, a milujeme se. Není nám ani jednomu ještě ani třicet, ale s čím by měl člověk otálet? Nejsem zastáncem čekání na dítě do pětatřiceti, vzhledem k nepříznivým předpokladům po mojí matce a babičkách bych se v tom věku už možná nemusela dočkat žádného dítěte. On to ví, ale bohužel moje obavy nechápe. Pořád mluví jen o tom, že by nás zatím nemohl zabezpečit (má firmu a s ní dluh) a že musí nejdříve vše splatit a pak se uvidí. Jak mu dokázat, že bychom to i tak zvládli?“

  Děkuji za dotaz i důvěru, s jakou mi píšete.

  Hovoříte o svých zkušenostech (převzatých), o tom, proč nejste zastánkyní čekání na dítě. Fajn. A nyní si promluvme o jeho zkušenostech (byť také převzatých), protože ve vztahu jste dva, a ne jen Vy jedna.

  Moje první otázka zní: Podnikáte? Podnikala jste někdy? Pokud ne, pak věřte příteli, že to není tak lehké, jak to na první pohled vypadá. Má-li dluh, je za něj odpovědný, a hlavně by se Váš spěch mohl obrátit proti Vám. I když ho přesvědčíte, že to zvládnete, on tomu v sobě věřit nemusí, může být tím nervóznější, tím větší závazky spolu mít budete (děti).

  Vypadá na zodpovědného člověka, který dříve přemýšlí než jedná. Na druhou stranu by si měl uvědomit, co řekl Richard Branson (jako podnikatel to jméno bude znát): „Příležitosti jsou autobusy. Vždycky se dostaví nějaká další. Ale nikdy nepřijede jeden autobus dvakrát za sebou.“ A tím autobusem jste i Vy. Pokud to vnímáte tak, že na dítě nechcete čekat, pak o Vás může přijít, pokud se čekat rozhodne.

  Podnikání – a věřte, že vím, o čem je řeč – totiž nekončí s jedním úvěrem. Situace se vždy může zamotat. Ve vzduchu je další perioda globální krize. Nevím, v jakém oboru podniká, ale obchody nemusejí jít tak dobře. A pokud bude na světě dítě, může se stát pro něj také motorem, aby se snažil víc. Záleží však potom na dvou věcech. Proto mé dvě další otázky:

  Je silný?

  Necháte ho podnikat, když Vám „přinese“ dítě?

  Kritický scénář totiž může vypadat tak, že otěhotníte, porodíte, a pak se budete cítit na vše sama, zatímco on bude muset o to víc makat, aby pokryl chod domácnosti, vysoké finanční nároky dítěte a ještě dluh. Bude potřebovat podpořit. Velmi podpořit. Máte na to i Vy?

  Možná, že to z Vás necítí. Možná, že má jinou představu o časování života. Jste žena činu, ale on takový být nemusí. Je to JINÝ ČLOVĚK. A já bych Vám proto doporučil dvě své knihy: Protože a Cítit rozumem, myslet srdcem. Vám oběma.

  Oba totiž máte svou pravdu. Nejde říct, která je větší, protože pravda vás obou je založena na empirických zkušenostech jiných lidí. Co potřebujete, je najít společnou cestu. Kroky k sobě, ne od sebe. Nesnažit se druhého měnit, přesvědčovat, ale dovést ho k porozumění a jednomu řešení. Ve Vašem případě existuje, ale bude vyžadovat větší oběť od Vás než od něj. Protože jeho podnikání nemusí fungovat vždy perfektně. Ani Vaše emoce. Ale o tom jsou už knihy.

  Petr