Jak jednat se syny, kteří mě zraňují jako jejich otec?

  1 199 views
  - Reklama -

  Jak žít ve vztahu se svými dospívajícími syny, kteří mě opakovaně zraňují, jako to dělá jejich otec? Otec před třemi lety odešel (po 23 letech vztahu) za milenkou a nikomu nic nevysvětlil. Se situací jsme se vyrovnávali pomocí psychologů. Otec je typický nezralý malý chlapec, co neunesl zodpovědnost vyplývající z manželství a rodičovství a utekl „za svobodou“. Synové nevidí nic špatného na jeho chování, chtějí také svobodu, ale už ne zodpovědnost. Díky rozvodu jsem poznala svou cenu a dávám synům najevo, že jejich chování se mi nelíbí a zraňuje. Chápu, že teprve získávají zkušenosti, ale to si musím nechat všechno líbit, když jsem matka? Jak fungovat ve vztahu se syny, kteří mi dávají najevo, jaká nula pro ně jsem?“

  Děkuji za dotaz i důvěru, s jakou mi píšete. Předně, dětem věnuji celé jedno vydání magazínu FC Jak být oporou dětemJe tam spoustu zamyšlení především pro ně, jak nepřebírat škodlivé vzorce rodičovského chování.

  Pochopte, že to jsou děti. Není to jejich chyba, že považují za normální to, co viděly u svého otce. Pokud s ním jsou ve styku, pak na ně nepochybně působí tak, že jeho krok byl správný, Vy jste špatná a mají Vás také nenávidět a „utíkat od Vás“. To je přirozené.

  I děti mají právo na omyl a učí se právě tak, že omyly rozpoznávají. Ale ne hned. Musejí nabrat vlastní rozum, a to v období dospívání je krajně složité. Začínají si tvořit svůj život, své hodnoty, své opory myšlení. Chytají se příkladů kolem sebe. Otec je pro ně první volba, protože je muž tak jako oni.

  Doporučuji Vám nechat je být. Věřte mi, že za Vámi časem přijdou s omluvou. Uvědomí si, že jejich přístup k Vám není ve skutečnosti jejich, ale otce. Děti nejsou dokonalé v poslouchání, ale v napodobování svých rodičů, zejména po „své“ linii (syn – otec).

  Problém není primárně v dětech, ale v jejich otci. Pykáte za to, že jste se rozhodla žít s nezralým mužem. A pokud on má nyní své potíže (jakéhokoli rázu), vždy je bude svádět na Vás (protože je nezralý). Dětem to nevysvětlíte, neuvěří Vám, musejí si na to přijít samy. Nejlépe tak, že budou mít vztah, ve kterém se takto budou chovat ke svým přítelkyním – a přijdou o ně. To je jediná šance, jak se naučí přehodnocovat své chování – když přijdou o někoho, koho vlastně milují. Tak jako Vás.

  Dejte jim čas. Devět měsíců trvalo pokaždé Vaše těhotenství. Vyzrávání dětí je mnohem delší, trvá i desítky let. Ale jednou Vám to vrátí. Věřte mi. Čím hlubší je dnešní poškozování Vaší osoby, tím větší budou následné omluvy. A v tom bude i trest pro otce. Uvidíte.

  Váš Petr