Jak neumačkat motýla strachem, že by mohl uletět?

  1 335 views
  - Reklama -

  Mám partnerku, do které jsem byl půl roku zamilovaný, dobýval jsem ji a už byl skoro smířený, že to nevyjde. Ale vyšlo to a chodíme spolu. Jenže já jsem tak zamilovaný, že mám pořád pocity strach, že o ni přijdu. Snažím se pro ni udělat, na co si vzpomene, opomíjím vlastní život a žiju hodně jen vztahem a její osobou. A ji to vysává. Jak tohle odbourat? Jinak si rozumíme a je vidět, že i ona mě miluje a chce budovat vztah. Nerad bych o tento vztah kvůli mým chybám přišel.

  Děkuji za dotaz i důvěru, s jakou mi píšete.

  Předně, nemluvte o chybě. Není to chyba. To, že chcete budovat vztah a záleží Vám na partnerce a jejím štěstí, je Vaše přednost a její požehnání. Otázku Jak to odbourat? bych proto zaměnil spíše za Proč se o ni bojím? Odpovědi jsou shodné.

  Může to být Vaše minulost. Možná jste v životě přišel o něco důležité, co Vás hodně bolelo. Možná o něco, do čeho jste vkládal spoustu nadějí, energie, bez čeho jste si neuměl život představit. Mohlo to být v dětství – hračka, zvíře, člověk. V knize Cítit rozumem, myslet srdcem to vysvětluji od strany 31 (Averze ke ztrátě). Pokud knihu nemáte, přečtěte si ji. Porozumíte lépe sobě a svému jednání. Zapojíte do emocí více rozum, odstraníte příčinu, a tím zmizí následek – Vaše přehnané obávání se.

  Je přirozené, že Vaše tělo znovu nechce zažít bolest ze ztráty, kterou si pamatuje, byť z jiné souvislosti. Strach je ale jen pocit. Není to skutečnost. Snažte se ke své partnerce přistoupit jako ke květině. Nebo k motýlu. Chytíte-li motýla do dlaně, aby Vám neuletěl, neznamená to, že ho musíte v dlani sevřít, rozmačkat. Naopak, když tomu motýlu dáte volnost, zamiluje si Vás, protože ne každý dává motýlům volnost. Nevěřím, že by Vám partnerka „uletěla“, naopak bude o to raději poletovat kolem Vás. Stejné je to s květinami. Chceme-li, abychom o ně nepřišli, stačí je zalévat a starat se o ně, ne je trhat a strkat do váz. Protože pak naopak uvadnou.

  Kniha Cítit rozumem, myslet srdcem Vám pomůže a navede Vás. Nemám o Vás strach. Budete skvělý partner.

  Váš Petr