Jak se zbavit úzkosti z lásky a probudit ji?

  3 170 views
  - Reklama -

  „Je mi 32. Asi od 22 let, kdy skončila má první láska (zlomila mi srdce, ale dávno ji neřeším) se ve vztazích povětšinou trápím. Většinou téměř od začátku. Mé vztahy mají podobný průběh: náklonnost, hřejivé pocity štěstí, zamilovanost. Náhle lásku překryje strach, úzkost a chce se mi utéct. Nyní mám vztah s nejbáječnější ženou, co jsem potkal. Třináct let jsme byli pouhými přáteli, vždy jsem ji chtěl a nyní spolu tři čtvrtě roku žijeme. Na začátku vztahu jsem jí o mém problému řekl s tím, že mám strach, že jí ublížím. Převážně denně prožívám úzkostné stavy, které požírají všechno a vysávají mě. Přestal jsem si jí vážit, cítit lásku. V začátku vztahu jsem měl strach, ale věděl jsem, že je to ona. Teď už v to moc nevěřím. Nechci ji ztratit. Jak se zbavit téhle úzkosti?“

  Děkuji za dotaz i důvěru, s jakou mi píšete.

  Kdybyste četl mou knihu Cítit rozumem, myslet srdcem, věděl byste, že to, kolem čeho se točíte, není skutečná příčina Vašich problémů. Nýbrž je to následek skutečného problému.

  Každý následek má svou příčinu. I Vaše úzkost má svou příčinu. Teprve když odstraníte příčinu, zmizí i následek. Zmizí Vaše úzkost.

  Neznám Váš životní příběh. Z minulosti naznačujete pouze první lásku, která Vám zlomila srdce. Vy tvrdíte, že ji neřešíte. Ale ona byla pro Vás osudová. Říkám tomu karmický vztah – vztah, který nás ovlivní, změní na dlouhé roky dopředu. Možná je příčina tam – bojíte se, že se všechno bude opakovat. Proto v sobě raději uzavřete vztah dříve, než by došlo ke konci z její strany.

  Příčina ale může být ještě dříve. Možná ve Vašem mládí, nějakém odmítnutí. Možná i ve Vašem dětství. Každý vztah ukazuje, že v sobě máte velkou touhu všechno změnit, ale nějaká asociace, připomínka minulosti, je pořád silnější. Pojmenoval bych to: „Strach, že TO opět nevyjde.“ Ale co? Odpověď máte v sobě.

  V knize Cítit rozumem, myslet srdcem se zabývám i tím, jak si promítnout minulost. To je podle mě to, co od Vás život nyní chce. Jako by říkal: „Už toho bylo dost, ukonči v sobě to, co Ti pořád odnáší Tvé štěstí.“ Možná to bylo nějaké přátelství, které hloupě skončilo. Možná nějaké slovo rodičů, příbuzných, které ve Vás vytvořilo přesvědčení, že nikdy nenajdete partnerku, která by s Vámi chtěla zůstat. A Vaše první láska tuto „předpověď“ jen „naplnila“. Od té doby si to můžete nést ve svém podvědomí, aniž o tom víte.

  Přemýšlejte o své minulosti. Tam je klíč. Ne v přítomnosti. Vaše současná partnerka nemá s Vaší minulostí nic společného. Ona je tu naopak proto, aby tu minulost vyléčila.

  V knize to popisuji obsáhle.

  Držím palce, Petr