Je nevěra, když si s jinou píše o sexu?

  5 547 views
  - Reklama -

  Je podle Vás nevěra, když si muž v dlouhodobém vztahu (10 let+, 1 dítě) denně několik hodin píše s jinou ženou, než je partnerka, o sexu a má intenzivní potřebu tu fyzickou nevěru uskutečnit? Říká, že ve vztahu je spokojený a nic mu nechybí. Co je toho příčinou? Mohou muži fungovat opravdu tak, že jsou s partnerkou zcela spokojení, milují ji i včetně sexu je všechno v pořádku, a jen hledá vzrušení jinde? Jde mi o to, jestli zkrátka nevěra může být i ve vztahu, který je v pořádku.

  Děkuji za dotazy i důvěru, s jakou mi píšete.

  Samozřejmě, nevěra může být i ve vztahu, který se jeví v pořádku. My lidé jsme různí. Každý má jiné hodnoty a prahy bolesti. To, co nebolí Vašeho partnera, může bolet Vás a naopak. I když, obvykle je to tak, že když žena začne naschvál dělat to, co s úsměvem dělá její muž, začne se muž najednou velmi mračit a bouřit – a pak jeho počínání, které prý nevěrou není, v jejím podání nevěrou najednou je. Ale to je zase jiný příběh.

  Proto je na světě taková škála mužů i žen, abychom si každý vybral toho, kdo vyhovuje našemu prahu bolesti. Není tedy důležité to, co je, či není nevěrou pro mě. Důležitější je, co je, či není nevěrou pro Vás. Tam je totiž Vaše hranice. Tu buď Váš partner respektuje, a pak Vás nezraňuje, nebo tuto mez nerespektuje, a pak Vás zraňuje.

  Z mého pohledu není projevem lásky k druhému, pokud děláme to, co ho bolí. Váš partner by si měl spíše uvážit, jestli by mu nebylo lépe samotnému, protože pak by neubližoval člověku, kterého miluje. Já nemohu všeobecně říct, že je nesprávné flirtovat s jinou ženou, pokud jsem zadaný. Podle mých hodnot a prahu bolesti JE to nesprávné. Ale jiní muži mohou mít jiný pohled. To je naprosto v pořádku a Vy byste měla jen uvážit, jestli to, co je normální pro tohoto muže, má být normou i ve Vašem vlastním životě.

  Jinými slovy: Budete-li mít násilníka, bude Vás přesvědčovat o tom, že je zcela normální bít ženu. Pro mě to normální není, ale chápu ženy, které v takových vztazích žijí a přijde jim to normální.

  Nevěra nepochybně může fungovat ve vztahu, který je v pořádku, za předpokladu, že se na tom oba partneři domluví. Pokud Vám to vadí a dáváte to partnerovi najevo, Váš partner to prostě dělat nesmí. Pokud to dělat bude, není to v pravém slova smyslu partner. Měl by si vybrat takovou ženu, která mu to tolerovat bude. Obávám se ale, že mnoho jich není.

  Typickým příkladem je filantrop Karel Janeček. Našel si milenku, která mu tvrdila, že na rozdíl od jeho manželky by vždy tolerovala jeho milenku. To je taková běžná seznamovací věta. Následně si ale tato milenka vymínila, aby se rozvedl, s ní samotnou se oženil a už žádné milenky raději neměl.

  Z pohledu mé praxe tedy Váš partner nedělá nic jiného, než zkouší, kam může zajít. Ve sportu se říká: „Každý hraje tak, jak mu soupeř dovolí.“ Proto doporučuji:

  • sedněte si a vyjasněte si, co je pro koho normální
  • pokud je pro Vašeho partnera normální mít milenku, mělo by být pro něj normální i to, abyste měla milence (obávám se, že tady se už jeho teorie normálnosti rozejde s realitou, a bude zjevné, že on své počínání staví především na tom, že Vy byste nikdy milence nechtěla, protože ho milujete).
  • měl by Vám otevřeně říct, co mu chybí (sebevědomí, rozmanitost v jeho vlastním životě, nebo že ho prostě už Váš vztah nudí). Může to být cokoli, ale měl by to říct upřímně. Nevěřím totiž na pohádky typu: „Nic mi s Tebou nechybí, všechno je skvělé, a právě proto jsem se rozhodl to zničit.“ Nebo: „Miluji Tě, a právě proto jdu za jinou.“ Nebo: „Záleží mi na Tobě, a právě proto Tě teď začnu zraňovat.“

  Milovat a ubližovat jsou protipóly. Pokud ví, že Vás jeho jednání bolí, nesmí v něm pokračovat. Jinak je pro něj jeho Já víc než Vy. Doporučuji Vám přečíst si mou knihu Dvanáct srdcí a jemu tu základní 250 zákonů lásky.

  Váš Petr