Libuje si v kamarádkách a já žárlím. Jak porazit draka ve své hlavě?

  1 475 views
  - Reklama -

  Mám problém v komunikaci a se žárlivostí. Od svého současného partnera vím, že byl nevěrný, má hodně kamarádek a je to v podvědomí. Mám strach, že může zase nějakou „utěšit“. Jak si poradit s tím, když druhému mám dovolit dělat chyby, ale přece si nemůžu nechat vše líbit? Chci ve vztahu upřímnost, chci věřit. Ale rozum bojuje se srdcem.

  Děkuji za dotaz i důvěru, s jakou mi píšete.

  Předně, nejde o to, jestli partnerovi dovolíte dělat chyby, nebo ne. Váš partner je člověk, ne robot, tedy chyby určitě dělat bude. Tolik všeobecné upřesnění.

  Pokud však ví, kde je Váš práh bolesti, že NEMÁ být nevěrný, a to pravděpodobně ani se dopouštět jakýchkoli příbuzných projevů, protože Vás to bolí, pak jeho případná nevěra by nebyla chyba, ale osobní volba, racionální rozhodnutí. Znamená to ale, že MUSÍ VĚDĚT, co nemá dělat, co Vám ubližuje.

  Je naprosto věcí Vašeho partnera, že byl nevěrný a že má hodně kamarádek. Nemůže ale v tomto trendu pokračovat a současně udržovat vztah se ženou, která nechce, aby už byl nevěrný, potažmo aby měl tolik kamarádek. Z jeho strany je nutné, aby pochopil, proč Vám to vadí, a že když půjde přes Váš práh bolesti, může Vás ztratit. Pak je na něm, jestli to udělá. To už neovlivníte.

  A současně na Vás je, abyste prostřednictvím komunikace zjistila, proč má potřebu být nevěrný a mít hodně kamarádek. Možná to je pro jeho ego, možná mu to připadá normální, možná dohání, co zameškal, možná přichází do věku, kdy má pocit, že jeho sebehodnota se odvíjí od počtu milenek. To všechno je jeho věc. Ale pokud chce s Vámi tvořit pár, musí buď vyhovět Vám, nebo si najít jinou partnerku, která mu nevěru trpět bude, a třeba ho i v ní bude podporovat. Pak bude šťastný on i jeho partnerka. A Vy také, protože alespoň získáte možnost najít si jiného partnera, který nevěrný a obklopený kamarádkami nemusí být.

  Vše je to tedy o jeho racionální volbě, jestli s Vámi chce být, nebo ne. Neexistuje kompromis, kdy by s Vámi zůstal, a přitom byl nevěrný, protože to Vás udělá nešťastnou. Kompromis je možný jen takový, že bude otevřený, uvidíte jeho komunikaci, pochopíte, že se chová fér, zkrátka že nevěrný byl, ale už není. Jistěže to ve Vás bude ještě hodně dlouho hlodat a beztak ho uvidíte jako „vinného“. Ale to odezní, jestliže se přesvědčíte, že máte vedle sebe OPRAVDU věrného chlapa.

  A pokud věrný být nedokáže, je zbytečné, abyste se oba zdržovali.

  V každém případě nepřistupujte k sobě jako k nějaké nemocné nebo postižené. Vaše žárlivost má svůj původ, a i kdybyste žárlivá nebyla, úplně postačí, že nechcete vedle sebe nevěrného muže. Já také vedle sebe nechci nevěrnou ženu. Je to moje podmínka a každá z partnerek měla šanci se hned rozhodnout: Budu nevěrná/nebudu. To znamená: Začnu si s Casanovou/nezačnu. Je zbytečné se navzájem okrádat o čas. Jestli ho dělá šťastným být nevěrný, ať je. A jestli Vás dělá šťastnou mít věrného partnera, najděte si takového. Je pouze na Vašem současném partnerovi, jestli Vaši podmínku splnit chce, či ne.

  Mimochodem, doporučuji Vám svou novou knihu Cítit rozumem, myslet srdcem, která Vám pomůže naučit se vnímat mnohem pozitivněji a pochopit, proč jednáte tak, jak jednáte.

  Váš Petr