Mamánek nechce z domova. Mám s ním zakládat rodinu?

  1 195 views
  - Reklama -

  „Mám partnera (31), bydlí s maminkou a nehodlá se od ní stěhovat. Od začátku tvrdil, že se ke mně přistěhuje. Sliboval, oddaloval. Teď z něj vypadlo, ať ho nenutím. Že se nedokáže od rodičů odstěhovat. Na otázku, zda mě miluje, řekl: NE. Prý mě ,má rád‘. Já se trápím, zaskočilo mě to. Navrhl mi oddálení sestěhování o půl roku. Bojím se, že budu jen ztrácet čas. Toužím po rodině. Má vůbec cenu být s někým, kdo mě má ,jen‘ rád a čekat na společné bydlení, natož na rodinu?“

  Děkuji za otázku i důvěru, s jakou mi píšete.

  Upřímně, nedám na slova. Jsem si jist, že mezi lidmi panuje velký nesoulad v pojmech „mít rád“ a „milovat“. Každý si pod tím představuje něco jiného. Jsou lidé, kteří říkají „Miluji Tě“, a přitom zrazují a zraňují. V jejich výkladu „milovat“ je „občas si na Tebe vzpomenu, když je mi to příjemné“. Proto bych nepřeceňoval ani nepodceňoval poněkud nesourodý projev Vašeho přítele, který Vás sice nemiluje, ale připouští s Vámi výhledové soužití. To je trochu mimo moje rozlišovací schopnosti.

  Vám doporučuji jedno: Nedejte na slova nebo jejich zabarvení. Skutečná láska není jen o tom, co cítíme nebo co říkáme, ale hlavně o tom, co děláme. Položte si tedy otázku: Co Váš přítel dělá pro Váš vztah? Co dělá pro to, abyste byla šťastná? Klidně si vemte dlouhý papír a sepisujte. Já jsem ve Vašem popisu nenašel nic, co bych na seznam dal.

  Touží po založení rodiny s Vámi? Co dělá pro společné bydlení? Hledá budoucí byt? Obchází s Vámi vybrané adresy? I když má doma veškerý servis, pracuje na vztahu s Vámi? Ztratil v životě někdy něco důležitého?

  Mamánci mají ten problém, že nenacházejí důvod pro odstěhování se. Doma jim nic neschází. Maminka vše zařídí. Společné bydlení by Vám zřejmě pomohlo odhalit jeho sklon porovnávat Vás s maminkou. Možná byste tak dobře nevařila. Možná byste tak často neutírala prach. Možná byste po něm tolik neuklízela. Možná byste ho omezovala.

  Můj hlavní dotaz tedy zní: Opravdu ho znáte? Opravdu víte, že takového partnera potřebujete, že by Vám byl oporou, přínosem, přidanou hodnotou?

  V odpovědích jsou fakta. Ne v jeho poněkud zkresleném vnímání lásky v situaci, kdy dosud celoživotní partnerkou a spolubydlící je jeho maminka.

  Pro lepší vhled do Vaší přítomnosti i budoucnosti Vám doporučuji všechny mé knihy, počínaje 250 zákony lásky o opravdovém budování vztahu, přes Dvanáct srdcí o postupném vyzrávání chlapců v chlapy, až k Protože o pochopení všeho, čemu ve vztazích nerozumíme.

  Samozřejmě neznám konkrétně Vašeho přítele, ani jeho hodnoty. Nevím, kam v životě směřuje, ale ze své praxe se obávám, že jste na poněkud jiných trajektoriích. A že on se té své jen tak nevzdá, protože je mu na ní dost pohodlně. Jako Honzovi v pohádce za teplou pecí.

  Nejsem si jist, že zrovna on je ochoten a připraven porážet pomyslné draky, které společné bydlení, natož rodina, představují. Možná vůbec netuší, co tyto pojmy představují. Možná že i při Vašem otěhotnění by řekl: „Promiň, odlož to o půl roku, ještě se necítím.“

  Nebo Vy máte pocit, že ho otcovství změní? A máte ho i přesto, když ho doposud nezměnila Vaše láska?

  Váš Petr