Manžel nemůže dostat z hlavy jinou. Odmiluje se?

  3 020 views
  - Reklama -

  „S manželem jsme 13 let, máme 2 malé děti. Manžel mi oznámil, že mě již asi dva roky nemiluje. S tímto se svěřil cizí ženě, ke které ho přivedla náhoda a do které se nyní zamiloval, měli i intimní vztah. Rozumem ví, že by měl zůstat u rodiny a nejít do nového vztahu s nejistou budoucností. Ale nemůže ji dostat z hlavy, cítím, že po ní touží, píší si a sleduje její Instagram. Vždy odsuzoval nevěru a rodina byla nade vše. Odmiluje se časem?Nedokážu ho vyhodit, rozumíme si i při tom všem. Může vůbec nahodit city ke mě? Udělal by pro mě všechno na světě, jen tu chemii ke mě již prý déle necítí. Vždy byl vřelý, prý se poslední dobou přetvařoval, ale to skončilo s jejím příchodem. Bolí to moc! Miluji ho!“

  Děkuji za dotazy i důvěru, s jakou mi píšete.

  Předně, přečtěte si mé knihy Protože a Cítit rozumem, myslet srdcem. Tam jsou odpovědi na Vaše vnitřní zmatení.

  A pak bych Vám doporučil méně řešit to, co muži říkají, a více to, co dělají. Toto je verze pro Vaši osobu. Bylo by možná zajímavé slyšet i tu druhou, pro jeho milenku. Vzhledem k tomu, že mám velmi často příležitost slyšet všechny strany trojúhelníku, jsem zvyklý na to, že jde obvykle o tři rozdílné pohledy, v nichž dominují slova jako „náhoda“, „nikdy bych nevěřil, že…“, „udělal by pro mě cokoli“ (jen to jaksi pro mě nedělá).

  Rozumím tomu, že se lidé po třinácti letech prostě rozejdou. Rozumím tomu, že vyčpí láska. I tak je ale dobré spolu komunikovat na rovinu. Chápu, že pokud máte dvě malé děti, je pro muže těžké být upřímný; může v tom hrát roli i jeho obava, že přijde o kontakt s dětmi, že ho odsoudí Vaši společní přátelé, rodina atd. Vaše teze „Rozumem ví, že by měl zůstat u rodiny a nejít do nového vztahu s nejistou budoucností“ se obávám, že je spíše Vaše přání nebo jeho tvrzení, protože vztahem s nejistou budoucností je nyní i ten Váš, a to právě jeho krokem, ve kterém evidentně pořád vědomě pokračuje (stále si píší atd.).

  Bylo by fér, kdyby promluvil na rovinu. Bez strachu. Kdyby řekl (což patrně bude blízké pravdě), že cítí potřebu změny. Že o tom nedokázal mluvit už dva roky. Že v tomto selhal. Že čekal, že se všechno ve vašem vztahu změní možná samo, ale skutečnost je taková, že nic v našem vztahu se nemění samo – měníme to my.

  Milujete ho, což je krásné, ale měla byste také nechat proniknout do svého uvažování rozum (viz kniha Cítit rozumem, myslet srdcem). Pak byste si položila například otázku: A co se stane, když se odmiluje (od ní)? Co se stane, když se racionálně rozhodne setrvat v našem vztahu? Já se ptám: Co když nebude šťastný? Co když se to otočí proti Vám? Co když bude hledat další ženu, která mu zajistí změnu?

  Problém totiž je ve Vašem vztahu. Jste jako dům, který začal hořet. Muž vyběhl a schoval se v jiném. A Vy se ptáte, jestli se vrátí. Ale on se nevrátí, dokud se požár bude opakovat. Moje úplně základní kniha 250 zákonů lásky je právě o tom. Vsadím se, že jste ji nečetla.

  Kdybych byl ve Vaší hlavě, tak ho nevyhazuji. Řeším s ním, kde je problém. Nenahazují se city ke spálenému domu, ale k domu, který se společnými silami podaří zachránit.

  V tom vidím naději. Že on bude upřímný a poví na rovinu, co mu vadí nebo schází. Nebude hovořit o náhodě. A stejně tak budete upřímná Vy a přestanete mluvit o tom, jak si ve všem úžasně rozumíte, když Vám přitom hořící dům padá na hlavu.

  Znám mnoho lidí, kteří se po třinácti letech rozešli a vztah mezi nimi se nenarušil, naopak zlepšil, jen se přetransformoval z partnerského na přátelský. Ale to byly jiné situace. Předně jeden z partnerů neříkal, jak druhého miluje a že ho emoční odloučení bolí. Pokud společný problém vyřešíte, všechno bude dobré, ba může to být ještě lepší. Jen byste si oba měli přestat hrát se srdcem. Protože problémy se řeší hlavou.

  Přečtěte si výše uvedené knihy. Udělejte pro vztah alespoň to.

  Váš Petr