Moje chyby vidí, své ne. Jak ho změnit?

  1 823 views
  - Reklama -

  S pritelem jsme spolu dva roky, zijeme ve spolecne domacnosti. Ve spouste veci je skvely, ale resim spoustu drobnych problemu, ktere mi ublizuji. Za a) vzdy rekne, ze mne predstavi rodicum, a pak to zrusi, b) neznam jedineho jeho kamarada (mozna je nema?) c) neustale mne vychovava a vysvetluje mi, jak se chovat, abych byla lepsi, d) kdyz jsme s mou rodinou ci prateli, neustale dela vtipy na mou osobu, a to v negativnich vecech, ktere dela pritom daleko vic a casteji nez ja. Napriklad vypravi, jak jsem 14 dni zpet prisla v 22 hodin z bazenu a dala si jidlo. Uz ale nezmini, ze on soucasne snedl dva balicky cokolady, atd… Vypravi, jak bych mela byt lepsi v praci, ale nezmini, ze vydelavam vic nez on (myslim, ze uz je to neprijemne nejen mne, ale i rodine a pratelum).

  Děkuji za sdílení příběhu a důvěru, s jakou mi píšete.

  Kdybyste si všechny Vaše stížnosti sepsala na kartičky, zamíchala je a vytvořila z nich libovolné dvojice, zjistíte, že všechny spolu souvisí. To, že Vás nechce představit rodičům, to, že možná vůbec nemá kamarády, to, že Vás vytrvale ponižuje a na sobě žádnou chybu nechybí. Váš přítel je učebnicový příklad z mé knihy Cítit rozumem, myslet srdcem, kterou bych Vám dal za povinnou četbu.

  Nevím, co znamená „ve spoustě věcí je skvělý“, patrně v mnoha okolnostech je příjemný kamarád a neubližuje, ale partnera v něm rozhodně nevidím. Být v jeho fázi osobního rozvoje, také Vás nepředstavím rodičům, protože bych se styděl za to, jak do mě pak budou rýt (v čem jsem horší než Vy). Také bych Vám neukázal žádné kamarády, protože bych při své povaze jen těžko nějaké přátelství udržel. Také bych se Vám snažil radit, jak „máte být lepší“, protože já bych to rozhodně věděl, zejména když si nejsem schopen uvědomit vlastní chyby, ale chyby na druhých okamžitě vidím, atd.

  V knize Dvanáct srdcí takto píšu o rozdílu mezi Chlapci a Chlapy. On je Chlapec. To není špatně. Jen ještě potřebuje hodně dozrát. Záleží na Vaší trpělivosti, jak dlouho chcete čekat. Obávám se, že nezměníte člověka, který ve svém jednání nevidí chybu. Aby se posunul k čemukoli pořádnému, bylo by dobře, aby své chyby začal vnímat a odstraňovat. Jinak se mu bude vršit počet nejen odchozích kamarádů, ale i přítelkyní.

  Nicméně, i to by mu svým způsobem prospělo. Dříve či později by totiž připustil, že mezi jeho jednáním a výsledkem, který vidí ve svém okolí, může být nějaká souvislost.

  Váš Petr