Může se lhář vyléčit?

  3 944 views
  - Reklama -

  S přítelem jsem žila rok a půl, asi po roce jsem začala poznávat, že lže.. V maličkostech i důležitých věcech. Příklad maličkosti: Tvrdil, že je zaplaceno, a nebylo. Příklad důležité věci: Jeho bývalá přítelkyně mi poslala vše, co jí psal o mně. Mně vše popřel, dokud si neuvědomil, že je komunikace v telefonu a nezvratná; pak až se přiznal. Odstěhovala jsem se, mockrát se omlouval a prosil. Nyní, čtyři měsíce po rozchodu, se rozhodl jít se svým lhaním k psychologovi. Požádal mě, abych šla s ním. Samozřejmě půjdu, i přesto ho chci podpořit v takovéhle věci. Má otázka tedy zní, zda se může patologický lhář vyléčit.

  Děkuji za dotaz i důvěru, s jakou mi píšete.

  Samozřejmě se může „vyléčit“. Musí ale pochopit jedno: Že lhaním nezískává, nýbrž ztrácí.

  Není náhoda, že své rozhodnutí učinil PO rozchodu. Uvědomil si, že Vás ztratil. Zaplatil vysokou cenu, příliš vysokou, než byl doposud ochoten platit. Váš odchod byl správným krokem, který mu může pomoci. Problém je v tom, že mnohem větším úskalím než jeho lež je následná otázka: Vrátit se, pokud se na čas zlepší? Je to jako alkoholikovi vrátit do ruky láhev.

  Existují dvě možnosti: 1) Váš expřítel se chce léčit proto, že mu začalo vadit, že lže. 2) Váš expřítel se chce léčit proto, že mu začalo vadit, že Vás nemá vedle sebe. Klíč jeho vyléčení spočívá v tom, aby pravdivá byla první odpověď. Aby měl zájem na svém vyléčení BEZ OHLEDU na to, jestli jste po jeho boku, nebo ne. Aby pochopil, že lhaní mu škodí V CELÉM ŽIVOTĚ.

  Lhaní je jeden z druhů lidské slabosti. Lhát je vždy zdánlivě pohodlnější než mluvit pravdu. Ale jen zdánlivě. Z dlouhodobého pohledu je lež nevýhodná, protože ten, kdo lže, si musí pamatovat vždy víc než ten, kdo mluví pravdu, nehledě na to, že pravda dříve nebo později vyjde najevo.

  Navíc je lež projev hlouposti. Tvrdit, že je zaplaceno, když si lze snadno ověřit, že není, je dětinskost, ale třeba i tato lekce Vašemu expříteli pomůže najít lepší cestu v životě. Větší otázkou ovšem je, jestli narušená důvěra umožní návrat vašeho vztahu. Uvidíte sama.

  Já bych Vám určitě doporučil knihu Dvanáct srdcí, která je o takovém vyzrávání Chlapců v Chlapy.

  Váš Petr