Najednou ochladla, nechce nic řešit. Proč se tak změnila?

  2 376 views
  - Reklama -

  „S partnerkou máme krizi, která z jejího pohledu vyvstala kvůli řešení problémů. Jsem člověk, pro kterého je komunikace alfou a omegou každého vztahu, takže se problémům snažím čelit a společně je řešit. Parnerka tohle ale použila jako důvod k uzavření se do sebe, nechce komunikovat, chová se jako známá, chladná a s nezájmem. Zmínka o komunikaci ji rozčílí. Dost se změnila, ale přesto tvrdí, že se mnou chce zůstat a že chce, aby se to spravilo. Já ale v potlačování komunikace o problémech jejich řešení nevidím. Údajně potřebuje klid a čas. Nevím, jak se chovat. Ubližuje mi to.“

  Děkuji za důvěru, s jakou mi píšete.

  Bohužel neuvádíte, kvůli jakému konkrétnímu problému a Vaší touze ho vyřešit se partnerka neuzavřela, takže se musím pohybovat po tenkém ledě.

  To, že lidé někdy nechtějí řešit (třeba i dočasně) konkrétní problém, je dáno například tím, že je pro ně citlivý. Třináctá komnata. Něco, co měli vyřešit už dříve, třeba v předchozím vztahu, ale nepodařilo se to. Je to citlivá rána, která se nezaléčila a novým řešením se jen rozrýpává. Pokud to tak je ve vašem případě, měla by Vám to ovšem partnerka říct.

  Jestliže nechce konkrétní problém řešit, nebo jí vadí Váš způsob naléhání a probírání, musí o tom mluvit. Vy totiž vždy nevidíte do její hlavy. Chcete mít čistý stůl, projasněný vztah, žádné šedé zóny. Je to pro Vás důležité. Ona ale může být jiná. Chce si určité věci nejdříve promyslet v sobě, sama, může jí lichotit, jak se snažíte rozvíjet vztah, ale současně si díky Vašemu přístupu ona může uvědomovat, jak zaostává (například). Proto o Vás na jednu stranu nechce přijít, ale na druhou stranu chce „dorůst“.

  Uvedu příklad: nesoulad v milostném životě. Žena nemůže dosáhnout orgasmu a Vy chcete vědět proč, respektive co pro ni víc udělat. Ale v tom tajemství může být něco temného, minulost. Výsměch předchozího partnera, zlé slovo při rozchodu „Co s Tebou, když jsi frigidka…“ (například).

  Nikdy nevidíte vnitřní zranění člověka. Možná jste natrefil na něco, co si ona v sobě ještě nedořešila, kde úplně neuzavřela minulost. A potřebuje to udělat. Proto se izoluje, snaží se doléčit.

  Moje doporučení: Jednoznačně jí to dopřejte. Nevyčítejte jí, že se straní, dejte jí čas, klid, neřešte to, co řešit nechce. Porozumět druhému v situaci, kdy se podle nás chová iracionálně, tomu pomáhá moje čtvrtá kniha Protože. Přečtěte si ji. Věřím, že všechno dobře dopadne.

  Petr