Nedokážu opustit zlatou klec, i když mě děti prosí

  930 views
  - Reklama -

  Žiju s neřešičem. Podle něj všechno špatně dělám já a děti. Obvyklá odpověď: „Je to Tvoje vina. Můžeš si za to sama“. Vždycky najde důvod, za který nás bude trestat. Nechválí, jen kritizuje, předhazuje chyby. Je šikovný, ale dělá je to, co uzná za vhodné on, má peníze, čas, prostředky, ale pouze na věci, které rozhodne on. Žijeme ve zlaté kleci. Myslela jsem, že kvůli dětem to vydržím, ale řekly, že raději budou pryč, se mnou a v klidu. Sbalila jsem děti, věci, odstěhovala se k mamce a podala žádost o rozvod, ale zjistila jsem, jak mocné jsou peníze, nemám žádné našetřené. Je mi přes čtyřicet, děti jsou tři, matka má byt dva plus jedna. Manžel se rozvést nechce a bylo by to na dlouho, stálo moc peněz a sil. Vrátili jsme se a přežíváme a všichni víme, že je to špatně, manžel nás má v hrsti. Děti dostaly špatný příklad, já vím, ale jak to řešit dál?

  Děkuji za dotaz i důvěru, s jakou mi píšete.

  Moje odpověď by mohla mít pouhá tři slova: Neexistuje žádné dál.

  Jestliže zůstáváte u manžela, respektive jste se k němu vrátila, tím jste legalizovala jeho chování. Dala jste mu jasný signál: Co děláš, je OK. Jestliže nemusel ničím zaplatit, pak pro něj Váš odchod neměl žádnou hodnotu, nic mu nedal, nezmění se.

  Pokud Vaší rozhodující hodnotou jsou peníze, pak se budete držet pochopitelně tam, kde peníze jsou. On je má, tím i Vás. Vaše děti se dostaly do velmi obtížné situace, kdy peníze mohou začít nenávidět, pohrdat životem vůbec. Vidí totiž, že všechny hodnoty, na kterých stojí Váš život, vedou k neštěstí. Nevím, kolik jim je let, ale dejte si na ně pozor zejména tehdy, až se začnou blížit k -náctiletému věku.

  Nebudu soudit Vašeho manžela. On je takový, jaký je. Je v zásadě jedno, jaký je. Protože je pouze na Vás, jestli ho přijímáte jako partnera, nebo ne. I kdyby byl kanibal, je to jeho věc. A Vaše věc je, jestli takový člověk je a bude Váš partner.

  Není to jeho chyba, že jste s ním. On dělá pouze vše pro to, aby si Vás udržel, protože pro něj znamenáte energii. Odstřihl Vás od všech zdrojů příjmu, protože patrně pochopil, že pro Vás jsou vysokou hodnotou peníze, tudíž pokud bude mít on jediný peníze, pak Vás má v hrsti. Pro Vaše děti evidentně nejsou peníze tak důležité jako osobní energie a budoucnost, jenže ony zřejmě nejsou dospělé a nemohou se rozhodovat za sebe. Rozhodujete za ně Vy.

  Váš manžel říká: „Je to Tvoje vina. Můžeš si za to sama.“ Já bych mohl totéž zopakovat. Ale věřím, že všechno má svůj smysl a má člověka posouvat k lepšímu. Řešil jsem už stovky případů, kdy žena podobně váhala nebo se i vracela jen proto, že jí ještě partnerem nebylo ublíženo dostatečně. O všech případech píšu ve svých knihách (přečtěte si je, prosím).

  Před časem jsem řešil extrémní případ, kdy muž musel ženě zabít malé dítě, aby od něj odešla. Nebo případ, kdy žena musela najít své dítě zfetované a polomrtvé, aby začala jednat. Jenže tamní případy byly těžké, asociální.

  Vy se máte, z finančního hlediska, patrně dobře, děti v tomto směru nestrádají. Jestliže jste rozhodnutá zůstat, navzdory výslovnému přání dětí, měla byste přemýšlet po příčině tohoto rozhodnutí:

  • Proč je Váš zájem výš než dětí? (Možná Vaše minulost)
  • Proč jsou pro Vás peníze nade vše? (Odkud plyne strach z nedostatku)
  • Proč se bojíte odejít, když rozvod by Vám právě peníze mohl poskytnout? (Víte, finančního nedostatku se bojí spíše ženy, které se rozvádějí s nemajetnými muži; které nemají co vysoudit.)
  • Jste připravena na variantu, že to nebudete Vy, kdo rozhodne o konci vztahu (například s tím v rámci své strategie přijde manžel)?

  Řešil jsem opravdu stovky podobných případů a většinou končily velmi špatně pro ženu. (Pokud děti skončily na drogách, muž z toho ještě obvinil ženu, která to nebyla schopna psychicky unést.) Neznamená to, že to musí být Váš případ. Neznám Vašeho muže a jeho pohled. Možná se snaží pro rodinu dělat vše a chodí jen přetížený domů, své negace pak přehazuje na Vás. Anebo je to vážnější, nicméně k tomu bych potřeboval jeho.

  Kéž byste našla odvahu otevřít alespoň jednu z mých knih. Věřím, že by Vám pomohly podívat se na svůj způsob přemýšlení jinak, zvenčí, s odstupem. Potřebujete to. Vy totiž znáte správnou cestu, ale z nějakého důvodu jdete opačným směrem. Ten důvod musíte najít. A nejen kvůli sobě.

  Váš Petr