Neřešič. Jak mu mám vysvětlit, co mě bolí?

  1 615 views
  - Reklama -

  Sme spolu len rok a pol a už po pár mesiacoch prišli problémy. Partner však nebol schopný ich riešiť, a tak sa kopili. Vždy som chcela len rozobrať nejaký problem a nájsť spolu riešenie a posunúť sa dalej. Miesto toho ale vznikla vždy hádka, osočovanie, nakoniec to došlo k zdanlivému pochopeniu, ale vždy to bol len klam. Problém ostal tam, kde bol. Nevyriešený. Pretože partner sa nad tým dalej nezamyslel a v podstate okamžite zabudol, že ma niečo trápilo a na niečom mi záležalo. Sú tu aj ďalšie veci, kritizuje, nepodporuje, nie je zodpovedný a nedodrží žiaden sľub a nerobíme spoločné rozhodnutia…

  Děkuji za důvěru, s jakou mi píšete. Odpovím příměrem.

  Představte si, že máte firmu a podnikáte. Máte podřízeného, zaměstnance. Nyní si, prosím, ještě jednou přečtěte svou zprávu a slovo „partner“ zaměňte za „zaměstnanec“.

  Co byste s tím zaměstnancem provedla?

  Jestliže Váš partner neřeší problémy a ty se kupí, následkem čehož se přirozeně hádáte; jestliže Váš partner neřeší, že Vás něco trápí, nebo že Vám na něčem záleží; jestliže Váš partner Vás kritizuje, nepodporuje, není zodpovědný atd., můžete mi vysvětlit, na základě čeho jste dospěla k označení PARTNER? Já totiž ve Vašem popisu nevidím ani jeden znak.

  Budu-li vycházet pouze z Vašich slov, jeví se mi to tak, že máte jen spolubydlícího, který neřeší problémy. To je vše. Přečtěte si mou knihu Dvanáct srdcí a pochopíte, proč se takto muži ve vztahu chovají. Nebo dejte svému spolunocležníkovi přečíst mou knihu 250 zákonů lásky a uvidíte, jestli je schopen porozumět tomu, o čem je vyvážený vztah.

  Vašeho partnera nevyřešíme my dva spolu. Vašeho partnera může vyřešit jen on sám. Pokud nemá o budování vašeho vztahu zájem, pak ho k tomu nijak nedonutíte. Jediná naděje Vám kyne z toho, když si dáte pauzu a jemu umožníte, aby si uvědomil, jestli mu vůbec vedle sebe někdo chybí. A pokud ano, jestli začne o sobě přemýšlet a nacházet příčinnou souvislost mezi svým jednáním a následkem v podobě Vašeho odchodu.

  Spíše se ovšem jeví jako sólohráč, který vnímá určité benefity vztahu, nebo ani nechce řešit to, že by měl ze vztahu vystoupit, když někoho v něm dělá nešťastným. Neřešič. I takoví jsou. To je jejich věc. Na Vás je spíše odpovědět si: Chci tohle celý život?

  Zvažte to.

  Váš Petr