Než by řešil problémy, utíká. Jak to změnit?

  1 498 views
  - Reklama -

  „S partnerem jsme spolu 5 let, z toho 2 roky se točíme v takové smyčce. Dost často se hádáme, ale kvůli hloupostem. Má náročnou práci a převážnou část roku tu není, takže z nedořešených maličkostí se stala krize a začali jsme být dlouhodobě na houpačce. Chtěla jsem vědět, na čem náš vztah je, a položila jsem jasnou otázku, že buď vztah posuneme, nebo se rozejdeme. Ano, posunem jsem myslela svatbu a dítě, ale ne stylem, že na tom hned další den budem dělat a tlačit se do toho, ale pracovat na tom vztahu tím směrem. Přítel to pojal jako okamžité rozhodnutí a řekl, že už v ten vztah nevěří a nejlepší bude to ukončit. Tvrdí, že mě má rád, že ho to štve a přál by si, aby to klapalo. Mohu zvrátit jeho rozhodnutí? Přijde mi, že si tím rozhodnutím není sám jist.“

  Děkuji za dotaz i důvěru, s jakou mi píšete.

  Nevidím příteli do hlavy. Nevím, čím si je, nebo není jist. Váš postup je zcela v pořádku a stejně tak pokud on necítí ve vztahu budoucnost, je lepší se rozejít. Nejméně proto, abyste si oba uvědomili, že opravdu druhého potřebujete, nebo jste spolu jen proto, že nevíte, jak jít od sebe.

  Rozhodně varuji před svatbou a dítětem s člověkem, který s Vámi není schopen řešit základní problémy. Jestliže si pár neporadí s problémy, dokud není dítě, pak si dvojnásob neporadí s problémy, do kterých je ještě vtaženo dítě.

  Rozhodně Vám doporučuji svou základní knihu 250 zákonů lásky, a také Dvanáct srdcí, která je o vyzrávání muže. Vidím velké nebezpečí v tom, že partnerovou prioritou je práce a nikoli řešení „ještě dalších problémů po návratu z práce“. Pro něj je jistě snazší ukončit vztah, protože se tím uvolní jeho mentální i časová kapacita na práci. Ale také to ve výsledku může znamenat zlikvidování jeho mentální i časové kapacity v okamžiku, kdy si uvědomí, že přišel o někoho důležitého, a nebude se schopen na práci soustředit. Jeho výsledky půjdou dolů. Varuji před tím v knize Cítit rozumem, myslet srdcem.

  Osobně si nemyslím, že partner odejde, respektive že když odejde, tak se nevrátí. Nic by tím totiž nevyřešil. Pokud je trochu moudrý, pochopí, že by si tím (do jiného vztahu) odnesl problém, který je v něm – schopnost řešit problémy, naslouchat, komunikovat, posouvat vztah. Tedy přesně to, na co apelujete. Z jeho pohledu je fér říct: „Miláčku, teď mám moc práce, dejme si měsíc pauzu, já si vše vyřeším nebo nastavím, a za měsíc touto dobou si dáme slavnostní večeři a řekneme si co dál.“ V tuto chvíli se snaží sedět na dvou židlích a vztah nezvládá. To ho nepochybně ničí i ve vztahu k práci. Moje doporučení vůči němu tedy je dobře míněné.

  Držím palce a přečtěte si mé knihy. Předejdete zbytečným dotazům a nejasnostem.

  Petr