Oba chceme zachránit vztah. Ale jak zabít stereotyp?

  1 032 views
  - Reklama -

  Jsme spolu s přítelem 2,5 roku. Opravdu se milujeme. Jen mám pocit, že se spolu nějak nedokážeme domluvit. Já jsem výbušnější a dominantnější, on zase klidný a přizpůsobivější než já. Poslední dobou nám to nefunguje, oba dva si to uvědomujeme, ale ani jeden nevíme, co dělat. Už došlo i na to, že bychom se rozešli, ale to přítel razantně odmítá. A já vlastně taky… Chtěla bych Vás moc poprosit i radu nebo doporučení nebo vlastně cokoli, co by nám mohlo vztah zachránit. Je mi jasné, že hlavně musíme najít, kde vlastně začínají ty problémy… Není třeba něco jako terapie, kterou můžeme vést spolu s přítelem, a tak vztah dát zpět do pořádku?

  Děkuji za dotaz i důvěru, s jakou mi píšete.

  Předpokládám, že mi píšete za OBA, takže OBA máte opravdu společný zájem pracovat na vztahu.

  Nevím o takových terapiích, upřímně toto není moje cesta, protože není dlouhodobá. Je to jako osprchovat se živou vodou – po čase se zase „zpotíme“, stereotyp a únava materiálu jsou nevyhnutelné. Vztah stojí na změně, respektive na neustálé péči o společnou zahradu. Jen tak nezaroste plevelem a ponese pořád stále stejně dobré ovoce.

  Absolutně nevidím problém v tom, jakou povahu máte Vy, nebo Váš partner. Evidentně Vám na společném vztahu záleží. Po dvou, pěti a sedmi letech procházejí vztahy nejtěžšími zkouškami, jež plynou právě ze stereotypu, respektive neschopnosti zvládnout dlouhodobé problémy.

  Přečtěte si třeba knihu Protože. Oba. Uvědomíte si předně:

  • hodnotu druhého
  • že druhý má své potřeby, s jejichž naplněním mu můžete pomoci
  • že ani jeden nechcete život prožít v neštěstí
  • že oba chcete v zásadě totéž – BÝT SPOLU ŠŤASTNÍ, ale to se neobejde bez společné komunikace, protože pak nezjistíte, co druhého trápí, co mu vadí a proč je nešťastný

  Je to kruh, ve kterém se točíte. Ale důležité je, že spolu. Je to krásná prověrka, která vám umožní utužit vztah. Nemám o vás strach.

  Jak se ztrácí komunikace, zaniká blízkost. Nefunguje sex, lidé jsou stále víc „vedle sebe“, a ne spolu. Doma mlčí, mají stereotypní, provozní, nijaké otázky. Vlastně se domů přestanou těšit. Vy potřebujete opak všeho.

  Ale k tomu potřebujete pochopit všechny souvislosti. I proč vám to teď přišlo do cesty. To píšu v knize Cítit rozumem, myslet srdcem.

  Opakuji: Nemám o Vás strach. Zvládnete to. Ale odpověď, co máte dělat, není ve mně, nýbrž ve vás. V každém z vás. Oba víte, co vás udělá šťastnými a naplněnými. Oba víte, jak může druhý pomoci. Oba víte, že ten druhý je toho schopen a jak.

  V knize jen vysvětluje, jak překonat stereotyp, protože co se nemění, to zaniká. Změna je život a nezměna je smrt. A vy to teď cítíte. Ale „nezemřete“. Budete žít. Šťastní. Věřte mi.

  Protože oba chcete.

  Petr