Po každé hádce slibuje. Proč se ale nikdy nenapraví?

  1 467 views
  - Reklama -

  „Po rozchodu s prvním partnerem před 11 lety jsem i se synem vždy vše zvládala a byla silná. Dnes je to jinak. S novým partnerem mám 11měsíčního chlapečka, ale když má u sebe svou dceru, jsem pro něj vzduch. Při hádkách je arogantní, než mu řeknu: Sbal se a odejdi. Pak se změní, brečí, prosí, slibuje. Jeho rodiče mě nemusí, vztah nefunguje, ale já nemůžu najít sílu to ukončit. Bojím se asi být zase sama. Přitom vím, že vedle něj jsem horší člověk, co ztratil sílu, motivaci. Děti v tom hádání žijí. Poslala jsem ho k psychologovi, ale už nevěřím, že ho navede na správnou cestu, ani Vaše videa mu nedala tolik, aby se vzpamatoval kvůli mě a fungoval…“

  Děkuji za důvěru, s jakou mi píšete.

  Je to případ, kterým řeším v knize Cítit rozumem, myslet srdcem. Doporučuji ji přečíst. Vysvětlí Vám i to, proč se bojíte odejít, být sama, i to, proč se Váš partner nemění a nezmění, dokud nepozná takzvaný Dar rozlišení. V knize o tom obsáhle píšu.

  Pozorně sledujte, kdy se hodlá napravit – pouze tehdy, když jste na odchodu. On o Vás nechce přijít, ale také se nechce měnit. Jemu to vyhovuje tak, jak to je. V krajní situaci Vám slíbí všechno, protože ví, že pak nebudete na odchodu.

  Možná má od Vás servis, který potřebuje a o který nechce přijít. Proto vždy slibuje. Ale své sliby nedodrží a na sobě nepracuje z toho důvodu, že ho nic ke změně nenutí. Jemu stačí slib, a Vy povolíte. To je princip mužského myšlení, který potřebujete pochopit.

  On ví, co bude následovat, když se pohádáte. Budete hrozit rozchodem. A také ví, co bude následovat, když se zaručí, že se to opakovat nebude. Přestanete hrozit rozchodem. Jste v kruhu. Stejné činy přinášejí stejné výsledky. Troufám si tvrdit, že psycholog vůbec nebude mít šanci něco změnit – protože Váš partner nevidí ve svém jednání problém. A NIKDO nedokáže změnit člověka, který ve svém jednání nevidí problém.

  To znamená, že jediné řešení je umožnit mu Dar rozlišení, protože jedině pak může ve svém jednání uvidět problém. Pochopit přímou souvislost mezi svým jednáním a Vaší reakcí – odchodem. Odchodem, který nevezmete zpátky, ale uskutečníte. Pak Vás bude čekat série slibů, odprošování a možná i nápravy. Protože bez jeho nápravy se nevrátíte.

  Váš strach odejít je jeho největší výhoda. Na tom strachu pracuje. V knize o tom je více než tento jeden případ. Přečtěte si ji, pochopíte všechny souvislosti a možnou změnu k lepšímu.

  Petr