Proč cítím potřebu být sama, když je vše s partnerem perfektní?

  1 411 views
  - Reklama -

  S přítelem jsme skoro čtyři roky. On je laskavý, pozorný, starostlivý a opravdu vím, že jeho láska je stoprocentní. Jen já jsem se trochu ztratila ve svém vlastním životě. Hledám to správné zaměstnání, společně řešíme, kde bydlet, jestli byt ve velkoměstě, či dům na vesnici. Asi je na mě dost těžké pojmout všechna tato rozhodnutí. Uzavírám se do sebe a přemýšlím, zda bych nebyla štastnější sama. Bojuji pak sama se sebou s vnitřními pocity, jestli opravdu toho druhého miluji, nebo je jen převozníkem do mé další etapy životem. Vztah je harmonický, ale vím, že já to kazím, protože se necítím dobře sama se sebou. Co na to říkáte?

  Děkuji za dotaz i důvěru, s jakou mi píšete.

  Vaše pocity i reakce jsou přirozené. Člověk ví, že úspěšný, produktivní, efektivní je tehdy, když se zaměřuje na jednu důležitou věc. Kdo se snaží honit víc zajíců najednou, nechytí ve výsledku ani jednoho. Ženy jsou sice do značné míry schopné zvládat multitasking (řešení více problémů souběžně), ale nejsou roboti. A i v ženském případě platí, že soustředění je vše. Člověk, který se soustředí na jednu podstatnou věc, je jako voda, soustředěná do jednoho bodu (vodní proud, který provrtá skálu), nebo světlo, soustředěné do jednoho bodu (laserový paprsek, který provrtá i tělo).

  To je Váš problém.

  Máte příliš úkolů a Váš mozek přirozeně spěje k tomu, aby odlišil urgentní od důležitého a všeho neurgentního a nedůležitého se zbavil. Jen pak bude výkonný, produktivní, šťastný. Začne problémy nejen vnímat, ale i řešit.

  Proto rozum oslabuje Vaše city a současně zvyšuje přecitlivělost na vnější podněty, abyste byla podrážděnější na jakékoli nové povinnosti. Já nejsem ve Vaší hlavě, ale myslím, že je dobré vzít si papír, tužku a společně s partnerem si všechny priority sepsat a začít řešit. Nenosit vše v hlavě. Dva to zvládnete lépe než jeden, protože na to nebudete sama.

  Obávám se, že když sklouznete do samoty, ten pocit úlevy bude jen krátkodobý, pak se dostaví pocit viny, touhy po návratu k partnerovi, strachu, že už Vás nebude chtít, zkrátka ve výsledku ještě více psychických zátěží.

  Pokud však cítíte, že bez partnera budete produktivnější, například že se jistěji uchytíte v novém zaměstnání a soustředíte se jen na to, pak můžete opětovně přibírat do mozkové kapacity další cíle včetně obnovení partnerství. Jestliže Vás partner opravdu miluje, tak Váš současný stav pochopí a podpoří Vás.

  Ale prioritou z mého pohledu je, abyste už začala konat. Řešit jedno po druhém. A přestat se topit v emocích. Tím totiž vylučujete ze hry rozum. A Vaše problémy jsou racionální.

  Enormně by Vám prospěl magazín FC, který Vás bude držet na produktivní „trati“ a zrychlí Vaše kroky ke kýženému výsledku. Zvažte to.

  Váš Petr