Proč muž občas zalézá do své jeskyně samoty?

  1 599 views
  - Reklama -

  „Mám rok a půl trvající nádherný vztah s přítelem, je pozorný, velmi spolehlivý a lásku dokazuje především činy. Pak ale příjde cca jednou za dva měsíce období, kdy partner zničehonic přestane. Ozývá se málo, přitom nic závažného nedělá, je uzavřený do sebe, když se ho chci zeptat, co mu je, vždy odvětí, že se nic neděje. Ale člověk cítí, že děje. Mám pak obavy, že jsem něco řekla, udělala, zavírám se do sebe a trápím se tím. Jak k němu najít cestu?“

  Děkuji za dotaz i důvěru, s jakou mi píšete.

  Člověk je součástí přírody a základním rysem přírody je změna. Člověk prochází výkyvy, nadechuje se a zase vydechuje. Váš partner se dva měsíce koncentruje na vztah a během této doby se mu nahromadí starosti, problémy a domněnky, které si potřebuje sám v sobě vyřešit. Proto utíká „do své jeskyně“, kde potřebuje být sám.

  Nemá to žádnou souvislost s Vámi. Je to jeho svět, ve kterém si potřebuje ujasnit směr, jímž jde. Chlap není robot. Není dokonalý. Občas udělá chyby a musí si je uvědomit, aby je neopakoval. Proto je důležité (například v byznysu), aby člověk měl čas jak na operativu (každodenní frmol), tak na strategii (nadhled, odstup, vizi). Je to normální a doporučuji Vám, abyste ho v takových chvílích nechala být a dala mu tolik času, kolik potřebuje.

  Získáte stejné množství času pro sebe, abyste si uskutečnila to, co v mezidobí s partnerem dělat nemůžete nebo nechcete (masáže, kosmetika, kamarádky). Tím mu nejvíc pomůžete.

  Ostatně, já o tom píšu v knize Protože. Patrně jste ji nikdy nečetla.

  Petr