Proč pouhá fyzická přitažlivost dlouho nevydrží?

  1 010 views
  - Reklama -

  „Je mi něco málo přes dvacet, kamarádím se více s kluky a mám mezi nimi nejlepší přátele. Problém je, že když se mnou chtěl chodit někdo z řady mých kamarádů, dala jsem vždy přednost někomu, kdo mě fyzicky přitahoval, i když jsme se znali jen krátce a povahově se k sobě nehodili. Chození s kamarádem/spolužákem jsem považovala za trapné a nikdy by mě to ani nenapadlo. Až teď, po pár zklamáních z povrchních vztahů, založených pouze na fyzické přitažlivosti, které skončily po dvou měsících známosti. Jak mezi tím tedy najít kompromis?“

  Děkuji za dotaz a důvěru, s jakou mi píšete.

  Předně nevím, o jakém kompromisu hovoříte. Vaše vztahy byly povrchní, protože jste si vybírala povrchně – na základě „povrchu“ člověka, vzhledu. Takové vztahy budou vždy povrchní, protože nesměřují do hloubky. Povrchem člověka se vždy rychle nasytíte, neboť pokožka člověka má v průměru jen dva metry čtvereční a navíc průběžně stárne. Vybrat si dlouhodobého partnera předpokládá v první řadě nesoudit člověka jen podle vzhledu, ale podle trvalejších vlastností, jako je schopnost komunikovat, řešit problémy, jet na jedné lodi. Všechno důležité pro dlouhodobý vztah popisuji v knize 250 zákonů lásky.

  Nechcete-li krátkodobý vztah, nesmíte si vybírat podle krátkodobých parametrů. Měl-li u Vás přednost někdo, ke komu jste se zjevně nehodila, pak je logické, že jste se časem přestali dokonce i fyzicky přitahovat. Na čem potřebujete zapracovat, je i škatulkování. Pokud nálepkujete lidi slovy „kamarád“ a „spolužák“, pak se můžete dostat do stádia, že vlastně každý bude mít nějakou nálepku, s níž je trapné s ním začít chodit.

  Není tedy třeba hledat kompromis. Stačí vybírat si partnera podle dlouhodobých hledisek a podle toho, že Vám s ním je dobře i tehdy, když zavřete oči. A nejen tehdy, když vidíte, jak vaše společné selfie získává lajky jen proto, že je to na pohled (dočasně) libivý typ. Protože každá vnější krása se okouká, zatímco každá vnitřní krása postupem doby jen roste.

  Hodně by Vám pomohla i moje poslední kniha Cítit rozumem, myslet srdcem. Zvažte ji.

  Petr