Proč se ve vztahu opakují stále stejné situace?

  1 693 views
  - Reklama -

  Prosím o pochopení stále se opakujících situací. S přítelem jsme se po 5 letech rozešli, máme dvě malé děti. Vztah od samého začátku nebyl snadný. Po půlroční známosti mě podvedl se svou bývalou přítelkyní, ta otěhotněla. Plakal, že udělal chybu, že miluje mě. Začali jsme spolu bydlet. Před dvěma lety přišla krize, která skončila zase podvodem ze strany přítele a další těhotnou ženou. Tehdy se zamiloval a odstěhoval za ní. Ještě mě bolestně obvinil, že za všechno mohu já. Paradoxně ta druhá žena má dvě děti, každé s jiným mužem a teď třetí s mým přítelem. Jí se ty úprky mužů opakují vlastně už potřetí. Co obecně znamenají taková opakování?

  Děkuji za dotaz a důvěru, s jakou mi píšete.

  Jeden moudrý muž řekl: Kdo nepochopil minulost, je nucen prožít ji znovu. Chtěl tím říct, že bychom si všichni měli ze své historie brát ponaučení.

  Opakování ve Vašem případě je odlišné oproti opakování v případě aktuální partnerky Vašeho expřítele. Vy jste pouze dala opakovanou šanci člověku, který se dostatečně nepoučil. Tento mechanismus obsáhle rozepisuji v knize Protože. Přečtěte si ji.

  Kuriózní je, že s dáváním stále nových šancí stejnému člověku máte problém nejen Vy, ale také jeho předchozí přítelkyně. Vždyť: On odešel od své přítelkyně k Vám. Po půlroce se vrátil k ní. Následně ji opustil zpátky k Vám. A následně Vás opustil směrem k nové ženě.

  Z toho vyplývá, že jeho první přítelkyně (v tomto řetězci, možná měl ještě mnohé předtím) ho nevzala zpátky. Už jednou udělala chybu, že mu prominula. „Zaplatila“ za to otěhotněním. Další šanci už mu nedala.

  Vy jste rovněž na stejném skóre: jednou jste mu prominula, nyní to, doufám, už znovu neuděláte. Pokud to uděláte znovu, vše se bude opakovat (viz kniha Protože).

  Váš expřítel si zjevně vybírá takové ženy, od kterých může odejít, ale také se k nim vrátit. Pohybuje se tedy v mentálním prostředí, které ho podporuje v tom, že za chyby platit nemusí – že nemusí být zodpovědný partner. Vsadil bych si, že od své současné přítelkyně, pokud to v mezidobí už neudělal, také odejde. Pokusí se odejít k Vám. Když mu to nedovolíte, půjde k jiné. A následně se k této matce svého dítěte pokusí zase vrátit.

  V manželské psychologii se tomu říká manipulativní ping-pong. Existují dva spolehlivé způsoby, jak si podmanit ženu: 1) Přesvědčit ji, že ji milujete, 2) Přesvědčit ji, že byste mohl být dobrým otcem, kdyby to ona nekazila.

  Žena, se kterou má Váš expřítel své poslední dítě, má na rozdíl od první ženy v tomto příběhu ten problém, že pravděpodobně se vztahem spojuje svou sebehodnotu. Možná ji dva předchozí partneři opustili tak špatně, že přestala věřit v sebe (ponižování atd.). A tak se snaží všechno zlé přebít tím, že má vždy s dalším mužem dítě. Uvěří mu, že tentokrát už to bude dobré. Ale nebude.

  Standardně vztahový růst člověka funguje tak, že člověk dělá ve vztazích chyby, a těmi se ponaučuje. Bohužel někteří lidé se s chybami neponaučují, a tedy jsou nuceni si vztahy opakovat. Jako látku ve škole, která Vám nejde, Vám ji život neustále vrací. Zpravidla jsou ženy nuceny uvědomit si, že je dobře nejprve druhého poznat, a pak s ním mít dítě. Nejprve dát na činy, ne na slova.

  Pouhá historie Vašeho expřítele ukazuje, že to žádný dlouhodobý běžec a držák nebude. Pro Vás důležitá informace. A ponaučení příště se zajímat o historii člověka. Dá se z ní docela dobře odvodit, zda se vůbec nějak rozvíjí nebo točí v kruhu stále stejných činů.

  V knize Protože je to popsané.

  Váš Petr