Proč stojím o to, aby zpětně ocenil, jaká jsem byla partnerka?

  1 840 views
  - Reklama -

  „Potkala jsem muže, od začátku jsem měla pocit, že to nebude dobré, ale on me slovy ujišťoval, že ano. Časem mi začal ubližovat psychicky, manipulovat se mnou, našel si novou. Já i přes jeho chování byla silná, podporující, dokazovala mu lásku, a tím víc mi ubližoval a chová se, jak kdybych ublížila já jemu. Osočil mě ze lži, vysmíval se mi, předhazoval mi novou známost a vypadá to, že je vážně šťastný. Jsem ráda, že je pryč, i když mi chybí, ale emocionálně doufám, že mu dojde, že já mu byla oporou, zatímco on mně ne, že já ho měla ráda, podporovala ho, vše pro něj udělala, stála při něm v těžkých chvílích a dojde mu, o co přišel, i když teď si to neuvědomuje, ani nevím, proč o to stojím. Prosím, poraďte mi, jak se toho pocitu zbavit.“

  Děkuji za dotaz i důvěru, s jakou mi píšete. Věnuji se tomu v knihách Protože a Cítit rozumem, myslet srdcem. Přečtěte si to a pochopíte všechny souvislosti. Tohle není na odpověď v pár odstavcích.

  V obou knihách se věnuji také manipulaci. Její součástí je udržení kontaktu i po rozchodu, a to ve Vaší hlavě. Jinými slovy: Aby Vám nadále záleželo na jeho ohodnocení, aby uznal „své chyby“, a dal Vám tím za pravdu, že za něco stojíte atd. Manipulace je zkrátka o přemístění (je to logistický termín) člověka z místa, kde je pro něj nejdůležitější to, co si o sobě myslí sám, do místa, kde je pro něj nejdůležitější to, co si o něm myslí ten druhý.

  Nyní to bude pokračovat tak, že nenabudete jistoty do nového vztahu, dokud nepřijde nějaké ujištění, že on je ve svém vztahu nešťastný, nebo že nějakou hádkou s novou partnerkou „nedá najevo“, že Vy jste byla ta lepší a že vlastně rozchodu lituje.

  Když bude opravdu zlomyslný, se Vám bude snažit připomínat, ať v dobrém, či zlém. Psát Vám, jak se máte, zda Vám chybí, že on se má krásně/nešťastně, zkrátka ve Vás bude jakkoli jitřit emoce. A to jen proto, abyste si efektivně nenašla nikoho nového a byla na jeho osobě stále svým způsobem závislá. To je to, co „ani nevíte, proč o to stojíte“.

  Nahlédněte do obou knih a pozor na tyto způsoby manipulace. Ani se nenadějete a několik let bude za Vámi, promarněných neustálou „orientací ven“. V knihách se zabývám tím, jak do těchto zjitřených emocí konečně dostat porci rozumu, a tím se této emoční závislosti na špatném člověku zbavit.

  Petr