Rozdělily nás cizí pomluvy. Jak se s nimi vyrovnat?

  733 views
  - Reklama -

  „Spolubydlící mě seznámila se svým kamarádem, mezi námi přeskočila jiskra a po pár týdnech seznamování jsme se dali dohromady. Vše bylo krásné až do doby, kdy ta samá slečna začala šířit lži a vše, co se stalo, překrucovala, aniž bych tušila, jestli jsem jí já něco udělala, nebo vlastně proč to dělala. S přítelem jsem se o tom snažila mluvit, ale nevěřil mi, že by to mohla dělat a začali jsme se méně vidět, hádat, odcizovat, až došlo na rozchod, ke kterému mi řekl, že to nemá smysl, když se málo vidíme, nebo hádáme. Nakonec jsem se odstěhovala a přátelé i bývalý přítel se začali zajímat o pravdu. Jenže já jí nechci ublížit a přítele chci zpět. Mám na něj čekat, nebo odpustit a zapomenout?“

  Děkuji za dotaz i důvěru, s jakou mi píšete.

  Pokud Vaše spolubydlící začala o vás šířit lži, pak k tomu měla určitě důvod. Nejspíš v ní samotné. Možná sama neměla přítele a vadilo jí, že Vy (a ještě k tomu díky ní) najednou máte. Mohla to být docela obyčejná závist či žárlivost.

  Stejně tak rozumím Vašemu expříteli, že znal jen jednu její tvář. A stejně tak, že nechtěl být ve vztahu, kde se nesmyslně hádáte kvůli někomu třetímu, na kom vlastně nezáleží.

  Odpustit byste měla především sama sobě. Uznat chybu, že jste obětovala svůj vztah nějaké megeře a jejím lžím – možná právě váš rozchod byl to, co ona nejvíce chtěla. A zjevně se jí to podařilo.

  Pamatujte si, že absolutně nezáleží na tom, co o vašem vztahu kdo říká, protože vždy bude někdo, komu budete trnem v oku. Třeba právě proto, že jste šťastní. Ale pokud budete těmto lidem přikládat až přílišný význam, zahubíte štěstí v sobě, a pak i ve vztahu. Což se stalo.

  Měla byste si přečíst mou knihu Cítit rozumem, myslet srdcem. Zejména pasáž o dalajlamovi a jeho sousedovi. A srovnat si ve své hlavě, co vlastně chcete – zda chcete své štěstí dávat do ruky cizím lidem, kteří Vás navíc nenávidí (pokud s tím máte dlouhodobě problém a berete si osobně to, co o Vás druzí říkají, doporučuji Vám svůj magazín FC).

  S Vaším přítelem si sedněte a vše mu vysvětlete tak, jako mně. Zapomeňte na to, co o Vás kdo řekl, zabývejte se sebou, protože Vaše spolubydlící není pro Vás vztah důležitá – tedy pokud z ní důležitou osobu sama neděláte. Váš přítel určitě ocení to, že důležitost budete přikládat jen vám dvěma, a ne každou schůzku trávit vykládáním o nějakém idiotovi. Těch je totiž na světě mnoho. Zkuste se raději věnovat jeden druhému.

  Váš Petr