Šetří slovy, že mě miluje. Jak ho přimět mluvit?

  1 418 views
  - Reklama -

  S partnerem jsme spolu už přes rok, ale ještě nikdy nevyslovil to, co ke mě snad cítí. Celkově mu slova moc nejdou. Snažila jsem se o tom s ním komunikovat, říct mu, že mi to chybí a že to asi potřebuju, abych se s ním cítila hezky. Na to se mě zeptal, jestli činy pro mě nic neznamenají. Na což jsem mu odpověděla, že určitě znamenají, ale možná by občas nějaké hezké slůvko pomohlo. Řešila jsem s ním, že si nepřijdu v našem vztahu jistě, že si nejsem jistá, co pro něj znamenám, že potřebuju, aby se vyjádřil. Na to mi jen odpověděl, že na něj nemám tlačit. Co si počít?

  Děkuji za dotaz a důvěru, s jakou mi píšete.

  Nejprve se zeptám já: Co byste dělala, kdyby Váš partner byl němý? Poznala byste, že Vás miluje?

  Naprosto rozumím tomu, že jsou pro Vás slova důležitá. Ale rozumíte Vy tomu, že pro něj slova důležitá nejsou?

  Víte, každý jsme jiný. Vy slova potřebujete, on ne. Kdo je lepší, a kdo horší? Podle pravidel jeho, nebo Vašich se má ve vztahu hrát? Když on nevyhoví Vám, má vztah skončit? Nebo má skončit vztah, když Vy nevyhovíte jemu?

  Podle mě je problém úplně jinde: V tom, že se k sobě stavíte jako soupeři. Snažíte se druhého změnit k obrazu svému. Ale to nejde. On má svou minulost. Možná byl vychován v prostředí, kde se slovy šetřilo, kde se láska nedávala najevo verbálně, ale nonverbálně. Nebo jste naopak Vy vyrůstala v prostředí, kde například Vaše maminka ta slova také potřebovala slyšet – a od tatínka se jich nedostávalo. A tak pokračujete v jejím vzorci.

  Rozumím Vaší potřebě. Ale také se bojím, že když budete tlačit přes míru, pak jediné, co od něj uslyšíte, je: „Už mě to nebaví, skončeme to.“ A Vy pak namítnete: „Ale proč? Jen kvůli slovům?“

  Já nejsem ve Vašem vztahu, nevím, jestli se on svými činy vyjadřuje dostatečně na to, abyste si byla jistá jeho láskou. Možná ne. A proto chcete alespoň slova. V celé zprávě totiž není ani slovo o tom, jak svou lásku prokazuje. Nakonec, já to vědět nepotřebuji. Vy ano. Velmi se bojím, aby vůbec nějaké činy z jeho strany přicházely. Pak by totiž jeho odpověď „netlač na mě“ dostala úplně jiné zabarvení.

  To, jak by se partner měl chovat a Vy k němu, píšu ve své základní knize 250 zákonů lásky. To, proč se tak nechová, popisuji ve své druhé knize Dvanáct srdcí. Myslím, že ani jednu knihu neznáte, a proto mi kladete tyto dotazy. Přečtěte si je. A pokud to dokážete společně, bude to opravdový společný ČIN lásky.

  Držím palce.

  Váš Petr