Směje se mi do očí a já zůstávám. Proč mě to vyčerpává?

  1 585 views
  - Reklama -

  Jsem s partnerem něco přes rok + společné bydlení. Vím, že mi partner lže ohledně toho, kde byl, ale nemám jistotu, že mě podvádí. Když ho konfrontuji, trvá si na svém, nebo vymýšlí něco ještě víc hloupého, co je až k smíchu. Byla jsem dlouho sama a věřila, že tenhle vztah bude již napořád a opět se mi sype jako domeček z karet. Vím, že bych měla odejít (mám kam a dokážu být sama), ale s ním furt váhám a čekám. Obávám se toho, že i kdybych se odstěhovala, tak kdyby se ozval, hned bych přiběhla zpátky k němu. Respektive se bojím, že by možná neudělal vůbec nic. Co mám dělat? Hodně mě to vyčerpává.

  Děkuji za dotaz i důvěru, s jakou mi píšete.

  Používáte slovo „opět“ (opět se mi to sype). Doporučuji Vám svou novou knihu Cítit rozumem, myslet srdcem, která je mimo jiné o karmických událostech a zákonech.

  Stejné činy přinášejí stejné výsledky. Jestliže Vám partner lže a Vy s ním zůstáváte, pak legalizujete jeho lež. Říkáte tím: Ať lžeš, nebo nelžeš, já zůstávám.

  To je vše.

  Váš partner, eufemicky řečeno, nemá důvod Vám říkat pravdu a přestat si s Vámi pohrávat, protože k tomu není přinucen. Chováte se jako pokladní, která stále stejného kloučka den co den přistihává při krádeži čokolády, ale pokaždé mu řekne: „Už to nedělej, jinak to řeknu rodičům.“ Ale nikdy jim to neřekne. A ten klouček to ví.

  Co udělá? Bude dál krást čokoládu. Dokonce stále nepokrytěji. Se širším úsměvem. Ví, že ho nepotrestáte.

  Podotýkám, že neznám názor Vašeho partnera, nevím, zda opravdu lže, nebo jste pouze plná falešných domněnek. Vycházím z toho, že jste na pokraji jistoty.

  Ve své nové knize píšu mimo jiné to, že někteří lidé si neuvědomují naši hodnotu, dokud nás neztratí. Stejně tak si neuvědomují, co špatného dělají, dokud neochutnají cenu svého činu – dokud za něj nezaplatí. Pak jim zpravidla dojde souvislost mezi svým činem („Lhal jsem“) a následkem („Odešla ode mě“). Otázkou je, co bude dál. Možnosti jsou dvě.

  Buď ten lhář nechce zůstat bez své partnerky – pak přestane lhát a změní se. Nebo je mu lhostejné, že zůstal bez partnerky – pak bude lhát jakékoli další. To je jeho věc. Vaše věc je, jestli chcete mít vedle sebe lháře. Pokud nechcete, pak máte jedinou cestu.

  Pouze na něm pak bude, jestli vztah obnoví. Vy mu dáte příležitost. Ale nikdy nedávejte novou šanci člověku, který se nezměnil. To, že se nemění, je znamení, že se neponaučil. To, že se neponaučil, je znamení, že neměl důvod zaplatit. To, že neměl důvod zaplatit, je znamení, že zůstáváte bez ohledu na to, jestli lže.

  Jaký tedy je Váš partner, je do značné míry Vaše odpovědnost. Dokud mu budou procházet krádeže čokolády, můžete očekávat, že přibudou i krabice sušenek, potažmo celé nákupní košíky lží, falší a podvodů.

  Ostatně, nedivím se, že Vás to vyčerpává. Kterou pokladní bez respektu by to neštvalo? Více je v knize.

  Váš Petr