Tvrdil, že se mění, ale jsme tam, kde jsme byli. Co s tím?

  1 093 views
  - Reklama -

  „Jsme spolu osmnáct let. Vím, jak chutná partnerova nevěra, nepravdy. Občasný i častý nezájem (zdůvodňován nutnými aktivitami a zájmy). Nejednou jsme byli kousek od rozchodu. Poté, co jsem opustila na půl roku společný domov, se manžel snažil o to, abychom byli opět spolu. Uvědomoval si, že nebylo všechno v pořádku a pracoval na nápravě. Pravdou je, že všechny tyto situace mě přinutily i k práci na sobě samé. Rok poté jsme v podobné situaci. Opět je zahlcen svými zájmy (utíká ode mě), málo komunikujeme, chybí porozumění, vytrácí se důvěra, netrávíme společně čas, opadá zájem o intimní chvíle. Jelikož jsem velmi citově zaměřená, tak nefungující vztah mě drtí, necítím se milovaná, komunikace mi dělá problém. Lze to řešit?“

  Děkuji za dotaz i důvěru, jakou mi píšete.

  Přijmete i tvrdá slova? Pokud ne, nečtěte dál. Pokud ano, pak Vás musím zklamat, ale nemyslím si, že Váš partner si „uvědomoval, že nebylo všechno v pořádku a pracoval na nápravě“. Ve skutečnosti prošel Darem rozlišení (více v knize Cítit rozumem, myslet srdcem) a jediné, co nechtěl, bylo přijít o Vás. Proto pouze odložil skutečné řešení vašeho problému, a to za pomoci svých slov, tvrzení a slibů. To je důvod, proč jste zpátky tam, kde jste byli. NIC se totiž nezměnilo.

  To, co vyvolalo Dar rozlišení (jeho „změnu“), byl Váš odchod z domova. Správný krok. Ale návrat byl předčasný. Navíc, kdybyste opravdu zapracovala na sobě samé, pak mi otázku nekladete. Víte, jaká je správná odpověď. Opakovat svůj odchod, respektive nedat na tak rychlý návrat, jen jakmile dojdete k pocitu, že manžel pracoval na nápravě. Nepracoval. Pracoval jen na tom, abyste mu uvěřila, že na nápravě pracuje.

  Jste zpátky v téže řeky. Zpátky v tomtéž kruhu. Zpátky ve stejných činech (nebo nečinech). A stejné činy nemohou vést k jiným výsledkům.

  Jistěže to lze řešit. Ale Vy si musíte uvědomit, za jakých okolností se muži mění (viz kniha Dvanáct srdcí), a jak je nutné s mužem pracovat, aby mu změna vydržela, respektive aby se stal opravdu někým lepším, a ne jen vyprávěl, jak si všechno uvědomil a už pracuje na změně v někoho lepšího (viz kniha Cítit rozumem, myslet srdcem). Na takové změně se totiž nepracuje. Ta se stane už uvědoměním si všech svých nedostatků. Protože skutečný chlap už v té chvíli je neopakuje – hrozí totiž, že o ženu přijde, a na pochopení toho mu stačí jeden jediný pokus.

  Petr