V pasti manipulátora. Proč nedokážu odejít?

  1 853 views
  - Reklama -

  Přítel se neuměl chovat (urážky, vyhazování, pohlavky, bez objetí a polibku). Odešla jsem. Psychicky se zhroutil a já se k němu z lítosti vrátila. Slíbil, že se napraví. Vydržel to jen chvilku. Jsme dnes spíše dva spolubydlící, co mají děti. Teď už manžel znovu očekává full servis. Vydělá dost peněz a patřičně mi to dává najevo. Nechce, abych chodila do práce, ale současně mi denně připomíná, že nemám vlastní peníze a žádný majetek. Mám strach odejít, vím, že bude dělat hrozné problémy. A děsím se i reakce okolo. Dnes už vím, že byla chyba se vrátit. Ale jelikož máme dvě děti, o to horší je pro mě odejít.

  Děkuji za důvěru, s jakou mi píšete. Dotaz nezazněl, ale já se to pokusím analyzovat.

  Manžel se tak chová právě proto, že víte, že máte strach a neodejdete. Kdybyste odešla, přestal by se tak chovat, respektive znovu by nahodil tu gramofonovou desku, kterou už znáte: „Změním se. Miluji Tě. Nemůžeme bez sebe žít. Vrať se.“

  To je vše. Manipulace jako vyšitá.

  Pokud nebudete mít vlastní peníze, budete na něm stále závislejší. Ideální pro něj by bylo udělat Vám ještě třetí dítě. Ovládá Vás přes rozum („Bez něj nepřežiju, nemohu se osamostatnit, nemám jak“) i přes city („Chceš zničit naše děti?“).

  Na rozdíl od Vás si nemyslím, že chyba byla vrátit se. To byla cenná zkušenost, protože alespoň víte, že to už nikdy nemáte opakovat. Kdybyste se nevrátila, vyčítala byste si to kvůli dětem a jednou se beztak vrátila. To bylo nevyhnutelné, když jste tuto zkušenost neměla.

  Chyba je zůstávat. A všechny strachy jsou jen ve Vaší hlavě. Jistěže se Vám bude mstít. Protože to je jeho způsob přístupu k Vám. Život s ním ale nebude lepší, než život bez něj. Uvědomte si, jak se choval, když jste odešla. Ne špatně. Protože Vás potřeboval zpět.

  Vás nebrzdí on, ale Váš strach. Vaše představa, jak hrozné to bude. Otázkou spíše je, zda to hrozné není teď. I pro Vaše děti. Ale to rozhodnutí je na Vás. Protože žádná otázka nepadla, možná že se ani nerozhodujete a máte jasno – zůstanete.

  Rozhodně Vám doporučuji svou novou knihu Cítit rozumem, myslet srdcem, která Vám vysvětlí, proč tento vztah zažíváte a co Vás má naučit.

  Váš Petr