Všechno špatné jsem přenášel na ženu. Jak ji získat zpět?

  2 087 views
  - Reklama -

  Jsme se ženou šest let. Myslím, že jsme měli hezký vztah, máme tříletou dceru – a já mám ještě dvě starší děti z prvního manželství. Vždycky to nebylo jednoduché. Trvalo, než jsme se všichni sžili, ale myslel jsem, že jsme to zvládli. Z předchozího manželství jsem si odnesl špatné zkušenosti a úzkosti. Ty jsem v sobě potlačil a nedávno mě opět ovládly a vstoupily do mého nynějšího vztahu. Když mi bylo nejhůř, všechny věci, které mě v tu chvíli trápily, jsem přenesl na svou ženu, a k tomu jsem ještě přidal pár nehezkých vět, které jsem nemyslel vážně, ale mou ženu velmi ranily. Od té doby se trápí a řekla mi, že mě má ráda, ale přestala mě milovat. Bojí se, že když se mnou zůstane, mohl bych jí znovu ublížit. Chtěl bych svou chybu napravit. Jak?

  Děkuji za Váš dotaz i důvěru, s jakou mi píšete.

  Předně, magazín FC nebo moje knihy, nic z toho patrně neznáte, viďte?

  Tam se zabývám jak zvládáním negativních emocí, tak vypořádáváním se s minulostí a hlavně průběžným obnovováním poničeného vztahu.

  Dejte, ať magazínům, nebo knihám šanci. Neumím to vysvětlit jednou větou. A pokud bych něco měl přece jen vytrhnout, pak:

  1. To, jak se chováte nebo cítíte, je následkem toho, co jste prožil. Je to reakce na minulost (prožité). To znamená, když odstraníte to, co jste „potlačil“ (tudíž ve Vás zůstalo, bobtnalo a prorazilo v nejméně vhodnou chvíli), s odstraněním příčiny se odstraní i následek (špatné chování nebo pocity). To je první naděje pro Vás a Váš vztah. Ale musíte odstranit příčinu – ten problém, který jste tehdy neřešil ani řádně neventiloval. Zejména v poslední knize Cítit rozumem, myslet srdcem to píšu.
  2. To, že Vám žena řekla, že Vás má ráda, ale nemiluje Vás, nemůžete vnímat mužským rozumem, který čte slova jinak než ženský cit. V magazínu FC Jak být oporou dětem je o tom samostatný článek na stranách 104 až 107.
  3. Vůbec nejdůležitější je, že na tom chcete pracovat. Nikdy by se nepodařilo Vás změnit (a to je to, co Vaší ženě vadilo nejvíc), kdybyste ve svém jednání neviděl chybu. Vy ji už začínáte tušit. A chcete ji hledat a najít. To je klíč. Vaše žena Vás jistě neodsoudí za to, že máte chyby. Ale za to, že s nimi nic neděláte.

  Alespoň toto berte jako stručný úvod do prostředí, kde se dozvíte víc.

  Držím palce,

  Petr