Z partnerů „jen“ přáteli. Co s tím?

  1 222 views
  - Reklama -

  Máme vztah jako na horské dráze, čtyři roky. Loni jsme měli krizi a dali si pauzu (viděla jsem spoustu věcí jako samozřejmost a nevážila si je, naštěstí jsem si to uvědomila a napravila to), pak se věci daly zase do pořádku, ovšem až na jednu – citovou stránku. Chvilku cítím, že ho miluji, a pak zase, že ho mám jen opravdu moc ráda – a zjistila jsem, že on to má taky tak. Přitom oba máme k sobě respekt, úctu, jsme jeden druhému podporou, každému z nás na tom druhém záleží, a když potřebuji, tak mi vždycky pomůže a já jemu, děláme si radost maličkostmi… Vím, že ho ve svém životě chci, ale přesto se bojím, jestli to není už jen ze zvyku… Co byste nám poradil?

  Děkuji za dotaz. Radím Vám nenálepkovat.

  To znamená netlačit na pilu v tom smyslu, abyste nezbytně řešili, jestli jste partneři, přátelé, kamarádi. Důležité je, jestli jste si blízcí a pomáháte si. Není třeba se do ničeho nutit. Možná partnerské emoce už odezněly, a stali jste se přáteli. Vždyť to funguje i naopak – někteří přátelé propadnou lásce, tak proč by to nemohlo být i takto?

  Možná jste oba ztratili partnera, ale získali přítele. To není málo.

  Anebo je to jen zevšedněním a rutinou a při první náročné prověrce zjistíte, že emoce pořád fungují, jen ustoupily pod nánosem stereotypu.

  To poznáte hlavně ve chvíli, kdy si řeknete „Fajn, buďme přáteli“, a pak jeden druhého uvidí v objetí s někým třetím. Pokud to píchne u srdce, pokud se zažehne bolehlav, žárlivost, touha to zvrátit, znovu probudíte lásku. Ale ta nemá podobu jen partnerskou, má spoustu odstínů – třeba i k dětem, rodičům a podobně.

  Vynechte tedy vše, do čeho se musíte nutit. Chovejte se k sobě citem – dělejte pro druhého to, co cítíte jako nejlepší. Srdce bude spokojené a vůbec nezáleží na tom, jestli tělo dostane palbu hormonů díky sexu. Ale toto doporučuji za předpokladu, že platí opravdu to, co tvrdíte: že to máte oba stejně.

  Zabývám se tím také v knize Protože. Přečtěte si ji.

  Váš Petr