Zbytečně žárlím. Jak se toho zbavit?

  2 289 views
  - Reklama -

  „Mám konečně skvělého partnera, ale můj strašák jménem Žárlivost se sem tam objeví. Přítel je introvert, ze začátku vztahu moc nemluvil. Mám zkušenosti s tím, že mi partneři zahýbali, takže mi v hlavě vyskakuji špatné zkušenosti, stačí nějaká reakce a vybaví se mi špatné vzpomínky. Tím, že moc nemluvil, dělala jsem si domněnky, že někoho asi má. Začala jsem mu lézt do mobilu, facebooku… nikdy jsem nic nenašla. Reálně vím, že nic nedělá. Jak s tím mám bojovat?“

  Děkuji za dotaz i důvěru, s jakou mi píšete.

  Žárlivost je cena za minulost, kterou platíme v přítomnosti. Je přirozené, že pokud máme s něčím špatnou zkušenost (spadli jsme z kola), pak nám ve stejné situaci (nasedáme na kolo) naskočí takzvaná asociace, to znamená mozek nás varuje před opakováním špatné zkušenosti. To je princip, který nám pomáhá neopakovat chyby nebo stejnou bolest, kterou jsme již zažili. Na této úrovni se rozum spojuje s citem – cit zabolí, ačkoli rozum by měl hned vzápětí usoudit: „Děkuji za varování, milé srdce, ale tento člověk je jiný než ti předchozí, kteří mě zranili.“ Tak by to mělo proběhnout i u Vás.

  Je tedy přirozené, že se bojíme opakování toho, co nás v minulosti bolelo. U někoho tyto asociace vyskakují do konce života (pokud těch bolestí bylo hodně), u jiných lidí časem utichají, protože současný partner nás přesvědčí.

  Uvědomte si, že jak přibývají roky, vybíráte si zkušenější, moudřejší, vyzrálejší partnery. Navíc máte přirozenou vztahovou imunitu, jak se v psychologii říká opatrnosti, s jakou se vystříháváme partnerů podobného typu, kteří nás dříve zraňovali. To jsou dva důvody, proč každý další vztah má sklon být lepší než ty předchozí.

  Osobně bych Vám doporučil si s partnerem promluvit o svých obavách (pokud se tak ještě nestalo), svěřit se, jak Vás ti minulí podváděli. Pokud mu na Vás záleží, bude otevřenější, transparentnější, dá si obzvlášť pozor, aby Vás nezranil a neaktivoval ve Vás asociace. Spíše také přistoupí na to, abyste se směla ozvat, kdykoli Vás něco zabolí (pohled na jinou ženu v restauraci, na ulici, tajemná večerní esemeska atd.).

  Obsáhle se tím zabývám v knize Protože, která má sloužit právě partnerům k porozumění zdánlivě nelogického chování jejich protějšku. Přečtěte si ji, nejlépe spolu. Sblíží vás ještě víc.

  Váš Petr